Válečné přípravy v souvislostech

Blíží se vojenský konflikt?

Jindřich Kulhavý: Koncentrace vojenských sil a výzbroje na východu Ukrajiny se zvyšuje, do oblasti míří jak americké, tak i ruské jednotky, lodě a letectvo. Američané se pod vedením nové administrativy netají touhou uzmout Rusům zpět Krym, přestože z historického hlediska je nezpochybnitelné, komu patří a z Washingtonu je to na tento poloostrov skutečně dále než z Moskvy.

Nelze předpokládat, že by se Vladimír Putin tohoto území vzdal a předal ho americké armádě jen proto, že by se Bidenovi & spol líbilo postavit tam vojenskou základnu. Je také pravděpodobné, že roztřesený stařík velící nejagresivnější světové armádě není vůbec schopný momentálně posoudit nebezpečnost rozpoutání konfliktu, když nedokáže ani absolvovat běžnou tiskovou konferenci, aniž by měl podstrčený tahák s odpověďmi. Je to jen loutka, se kterou hýbají ze zákulisí úplně jiní.

Východ Ukrajiny je ve válce de facto už několik let.  Momentální eskalace napětí se po změně v Bílém domu dala očekávat. K moci se v USA dostali ti, kteří již jednou změny v této zemi zařídili. Proslulý Majdan byl v režii Američanů a pokus vytvořit z Ukrajiny vlastní vojenskou základnu na dostřel Rusku je prioritou momentálního vedení Spojených Států. Pokračuje tak snaha zavléct Rusko do ozbrojeného konfliktu, jehož přesah by mohl být katastrofální. Navíc lze očekávat, že si chtějí Američané především vyzkoušet, jak dobře na tom jsou Rusové se svou výzbrojí a zda li technicky neodskočili natolik, že by s tím mohla mít americká armáda v případném celosvětovém konfliktu zásadní a neřešitelné problémy. Ukrajina se tak může stát určitou laboratoří.

V této napjaté době se v Evropě řeší další věci. Zdá se, že ruská vakcína Sputnik V je lepší než propagované látky od Pfizeru a Moderny. Takže se ruský produkt dostává do střetu zájmů a západní vlády řeší, co s tím. Rakušané si Sputnik objednali, na Slovensku to zpolitizovali tak, že to otřáslo vládou a došlo k rošádě na postu jejího předsedy. Německo a Itálie se rozhodli pro licenční dohodu na výrobu Sputniku V, u nás Pekarová-Adamová vnímá Sputnik V jako preparát s vedlejšími politickými účinky majícími za úkol destabilizovat evropské směřování k liberálnímu pojetí budoucnosti. Promiňte, ale ona je fakt úplně tupá.

Zároveň Američanům extrémně vadí dokončování plynovodu Nord Stream II., kterým Rusové mohou plně zásobovat Evropu svým plynem, aniž by museli použít starší plynovodní větev vedoucí přes Ukrajinu. Tu mohou relativně v klidu vypnout a způsobit v této zemi ještě větší mráz. Navíc tím Rusko odřízne americké společnosti od evropského byznysu s plynem a jejich tankery zaparkuje na pobřeží Atlantiku na americké straně.

I u nás se řeší Rusko a jeho zájmy. Potřebujeme se připravit na katastrofální nedostatek elektřiny, který přinese naprosto neopodstatněné prosazování elektromobility. Dostavba nové části dukovanské elektrárny je obrovská zakázka, o kterou se uchází i ruská společnost. To stačí k tomu, aby ODS začala pokřikovat cosi o tom, že Rusové nás chtějí ovládat a předseda Fiala to prostě nedopustí. Neměly by být prioritními důvody k zadání zakázky především kompaktibilita se stávajícím zařízením elektrárny, cena celkového projektu a záruky poskytované dodavatelem? Dělat výběrové řízení s tím, že se dopředu vyloučí za přispění médií ti dodavatelé, kteří se pánům poslancům nezdají být náležitě politicky přijatelní, je zločinem vůči budoucí generaci. Těžko budeme ovládáni dodavatelem části elektrárny, přičemž kdyby tomu tak bylo, tak pověřit touto možností například Američany by byl stejně zásadní omyl, jakým byl také vstup do EU, která energetickou situaci bude řešit větrníky. A protože to sami postavit nemůžeme, je třeba to rychle řešit mezinárodní spoluprací.

Je tedy jasné, kdo má potřebu válku na Ukrajině vyvolat. Respektive je to jasné každému logicky myslícímu člověkovi. Toho abychom však na naší politické scéně těžko hledali. Koncentrovanou blbostí lze nazvat například nejen prohlášení ODS, ale také dalšího unijního sluhu a europoslance za Piráty Peksu, který vyzdvihuje ruskou agresivitu vůči přátelské Ukrajině. Absolutní ignorace reality je u tohoto mladíka příliš rychle stoupajícího vzhůru již opakovaná. Ostatně co lze čekat od ,,významného“ zástupce levicových Pirátů přicucnutých na Sörösovy cecky a sající z nich mateřské mléko? Toto berte jako jistou alegorii vyjadřující vztah Pirátů k strůjci evropské migrace a neštěstí způsobenému na našem kontinentu. Piráti nebudou mít rádi Rusko ze zásady, ODS a Top09 principielně, STAN proto, že se to sluší. Takže pokud skutečně napětí na východ od Kyjeva, ve kterém navíc sedí v prezidentském křesle proamerická loutka, přeroste ve skutečnou válku, bude naše republika v rámci NATO přinucena jít proti Rusům. Politicky a možná i personálně. Generál Pavel se bude tetelit blahem, s ním i velká část politické reprezentace a média. Budou se plácat po ramenou do té chvíle, než u nás něco bouchne. Teprve pak se začne lámat chleba….

Zdroj