Zahraničí

BULHARSKÝ ZBROJAŘ zpochybňuje českou vyšetřovací verzi výbuchu ve Vrběticích

Bulharský zbrojař Emilijan Gebrev v prohlášení, které v pondělí jeho firma EMKO zaslala bulharským médiím, odmítá, že by zásilka z Vrbětic, která vybuchla v roce 2014, byla určena jeho firmě. Uvádí se to v článku na serveru iHNED (viz ZDE).

Z Vrbětic v té době nic nekupoval

Gebrev v prohlášení odmítá, že by si v roce 2014 v Česku munici či zbraně pro Ukrajinu objednával. „Tvrzení, že munice zničená teroristickým činem v České republice v roce 2014 byla určena pro reexport EMKO na Ukrajinu, nejsou pravdivá. Společnost EMKO navíc nikdy nevyvážela na Ukrajinu střelivo pocházející z České republiky,“ tvrdí se v prohlášení. „V měsících před, během a nejméně jeden rok po výbuších v České republice společnost EMKO neplánovala přepravit majetek z dotyčných skladů do Bulharska ani do žádné jiné země,“ tvrdí Gebrev s tím, že dosud žádný vyšetřovací orgán se na něj ani na jeho firmu v této souvislosti neobrátil. Jeho firma má podle tohoto prohlášení obchodní partnery i v České republice a řídí se prý všemi zákonnými režimy.

Čeští vyšetřovatelé tvrdí opak

Čeští vyšetřovatelé tvrdí, že ruští agenti ve Vrběticích chtěli zničit dodávky zbraní a munice pro Gebreva, protože měly směřovat buď na Ukrajinu, která čelila ruské agresi, nebo povstalcům do Sýrie. Navzdory Gebrevovu prohlášení potvrdil českou verzi na tiskové konferenci i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Česko kvůli akci ruských agentů vyhostilo 18 ruských diplomatů, Rusko v pondělí vyhošťuje 20 českých a česko-ruské vztahy se ocitly v troskách. Gebrevovo prohlášení ale zpochybňuje českou vyšetřovací verzi.

Zpracoval Rudolf Hruboň