Domácí

Čarodějové z agentury Kantar CZ – volební preference pro ČT

Jiří Paroubek: Čím dál více nabývám dojmu, že volební preference tak, jak je prefabrikují agentury pracující pro ČT, tedy Kantar CZ a Data Collect, jsou účelovými prefabrikáty.

Všechny ostatní agentury pro výzkum veřejného mínění mají dosti rozdílné výsledky. To samozřejmě nemusí nic dokazovat, ale přeci jen…

A tak, když Piráti se STAN v červnu zaznamenali podle Kantar CZ oproti květnu pokles o 2% preferencí, tyto preference okamžitě přešly na koalici SPOLU. Z hlediska pravice se tedy nic nezměnilo.

Takže Piráti se STAN nemají květnových 26%, ale jen 24%. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) naopak vzrostly z 21,5% na 23,5%. Zřejmě jim v růstu volebních preferencí pomohla aféra dnes už bývalého poslance TOP 09, Feriho. Prostě absurdní resultát.

Hnutí ANO dokonce i podle Kantar CZ rostou volební preference. Z 20% v květnu je v červnu 21,5%.

SPD, tedy pro pravici nepřijatelný politický subjekt, zaznamenává v červnu preference 12,5%, když ještě v květnu to bylo 10%.

Komunisté by se podle Kantar CZ v červnu do nové sněmovny už nedostali. V červnových volbách by získali prý jen 4,5%, což je pokles o 1% z 5,5% vykázaných touto agenturou v květnu.

Zato nové hnutí Přísaha má podle analýzy Kantar CZ v červnu 6%. Což je zvýšení oproti květnu o 1%, z předešlých 5%.

ČSSD je hlavním „oblíbencem“ výzkumné agentury, když její preference se v posledních měsících pohybují v pásmu politické smrti, mezi 3 – 3,5% hlasů respondentů.

Srovnání volebních preferencí koalic a politických stran či hnutí – květen a červen 2021

Zdroj