TopVálečné přípravy v souvislostech

Chmelár bije na poplach: Kam a proč se přesouvají vojska USA přes Slovensko? A kdy se budou vracet zpět?

Slovenský politik a historik Eduard Chmelár dal na svém profilu na Facebooku jasně najevo, že jej v poslední době znepokojuje jedna zásadní věc. Nelíbí se mu totiž to, že se přes území Slovenska stále častěji přesouvají americká vojska, a to bez jakýchkoli bližších informací. Ptá se tedy, kam a proč míří, a kdy se budou vracet zpět.

Chmelár začíná svůj příspěvek slovy o tom, že se v jeho zemi stalo již temnou tradicí, že prakticky každý pátek Naďovo ministerstvo obrany Slovákům oznamuje přesuny amerických vojsk přes tamní území. A hned uvádí, že i v dalším týdnu jich čeká hned sedm.

„V této souvislosti však upozorňuji, že pokud si vláda myslí, že toto formální oznámení stačí, je na velkém omylu. Máme právo na transparentní informace o tom, KAM a PROČ se ozbrojené síly cizích států soustavně přesouvají přes naše území jedním směrem a zpět se nevracejí,“ pokračuje.

Podle historika se totiž začínají množit obavy z rozpoutání nové války, které jsou dle něj tak trochu oprávněné.

„Všechny slaboduché propagandisty žádám, aby si odpustili recitování frází, že jsme členy NATO nebo mi citovali ten článek Severoatlantické smlouvy, který nám předepisuje bezvýhradný souhlas s přesunem vojsk přes naše území. Nenajdou ho, takže tichučko,“ zmiňuje členství v alianci.

Pokud jde o NATO, pokračuje tím, že být spojencem přece neznamená být vazalem a ve všem se podřídit jiným, nýbrž je to dobrovolný svazek suverénních států, které mají právo na ochranu svého vzdušného i pozemního prostoru.

„Pokud spojencům vystavujeme bianco šek a na nic se neptáme, něco není v pořádku,“ myslí si a dodává: „Klást takové otázky by měla být psí povinnost novinářů, ale bohužel, co se týče zahraniční politiky, naši novináři nedělají žádnou žurnalistiku anebo jsou vysloveně zbyteční. Pokud nekriticky přebírají vše, co jim předloží politici nebo předhodí zpravodajské služby, ať jejich články píší přímo agenti CIA, bude to autentičtější.“

Dále připomíná, že v den, kdy tento status zveřejnil, tedy 19. března, si mohou Slováci připomenout jedno „nenápadné výročí“. Oč se jedná?

„Před 80 lety seděli v bratislavské kavárně Štefánka mladý politik Gustáv Husák, básník Laco Novomeský a malíř Štefan Bednár. Povídali si o zprávách, že se přes naše území na východ přesouvají nacistická vojska. Laco Novomeský se bál války, ale Husák ho uklidňoval, že si na Rusy netroufnou, že by to bylo šílenství. O tři měsíce později nacistické Německo přepadlo Sovětský svaz a začala Velká vlastenecká válka…“ uvádí.

Podotýká tedy, že jako historik moc dobře ví, že i když paralely pokulhávají, je vždy potřeba na ně pamatovat. Zároveň připomíná, že i Slováky za posledních sto let nepřepadli a neokupovali nepřátelé, ale jejich spojenci.

„Bezvýhradná důvěra v záměry Spojených států je strašně nebezpečná,“ varuje všechny.

Následně se Chmelár dotkl dění posledních dnů, a sice toho, že americký prezident Joe Biden v jednom ze svých rozhovorů označil svého ruského protějška za zabijáka.

„Je trapné, když americký prezident Joe Biden nazve ruského prezidenta Vladimira Putina zabijákem. Pokud totiž začneme bilancovat, musíme dospět k závěru, že Joe Biden, který jako senátor či viceprezident podporoval války v Iráku, Sýrii či Jemenu, je masový vrah – a Spojené státy, které mají od konce druhé světové války na svědomí 30 milionů mrtvých, jsou teroristickým státem číslo jedna,“ zdůrazňuje.

To však podle jeho mínění ještě není všechno. Jak sám uvádí, s odporem zaznamenal, že se k věci vyslovil i německý ministr zahraničí Heiko Maas, který„uvítal jasné vyjádření USA o Rusku“.

„Člověk by čekal, že se tito hulváti budou za své vulgární chování stydět, že budou tyto urážky překrucovat, zlehčovat, popírat… Ale že jim budou tleskat? Tomuto světu vládnou primitivové,“ zděsil se.

Chmelár navíc dodává, že si nepamatuje, že by se v dějinách americko-ruských vztahů, a to ani v nejkritičtějším období studené války, objevil takový primitivní projev neúcty k zahraničnímu partnerovi. V této souvislosti však vyzdvihl reakci ruského prezidenta: „Naopak, klidná reakce Vladimira Putina byla odpovědí státníka. Dokonce i turecký diktátor okomentoval Bidenovu urážku, že jeho výrok na adresu Putina není hoden hlavy státu.“

„Žádejme proto Ministerstvo obrany SR, pokud si tyto povinnosti nebudou plnit média, ve smyslu ústavou i zákonem garantovaného práva na informace, o jasné a transparentní informace o tom, kam směřují cizí vojska přes území Slovenské republiky, za jakým účelem tam jdou, zda neexistoval jiný méně okázalý způsob přesunu a kdy se budou vracet zpět. V opačném případě budeme spoluodpovědní za to, co se chystá,“ vyzývá v závěru svého příspěvku.

Zdroj