Zahraničí

Diplomaté USA a zemí NATO prchají, Rusko a Čína zůstává

Jiří Vyvadil: To fiasko je fakt neskutečné a ministr zahraničních věcí Antony Blinken může stokrát říkat, že situace nijak nepřipomíná úprk Američanů ze Saigonu, ale helikoptéra nad americkou ambasádou v Saigonu odvážející poslední zachráněné visící na lanech a helikoptéra z dnešních dnů kroužící nad americkou ambasádou v Kábulu ho usvědčuje ze lži.

Ale nejen to, i míra hloubky prohry je například nesrovnatelná ze situací, kdy Afghánistán opouštěl Sovětský svaz. Když Sověti opustili Afghánistán a zanechali tam komunistickou čili sekulární vládu Nadžibulláha, jeho vláda se vcelku obstojně bránila mudžahedinům a vládla ještě dva roky. A ruku na srdce, kdyby se miláček Západu a USA Boris Jelcin nerozhodl odejmout zřejmě na přání Billa Clintona „své dříve prosovětské kábulské vládě“ finanční pomoc, zřejmě nikdy nemusel přijít k moci Taliban.

Tak už to chodí.

Zatímco dnes diplomaté USA a evropských zemí NATO masivně z Afghánistánu prchají, Rusko a Čína rozhodně o odchodu neuvažují.

Rusko proto, že dílky vojenskému spojenectví se zeměmi střední Asie, bývalými sovětskými republikami má velmi dobré vztahy a nepochybně je díky tomu v regionu silným geopolitickým hráčem a Čína proto, že předpokládá, že se Afghánistán stane součástí jejího plánu Jeden pás jedna cesta. Obě velmoci a zároveň členové Rady bezpečnosti měli s Talibanem kontakty mnohem dříve a Rusko dokonce pořádalo setkání k řešení situace v Afghánistánu s více než ročním předstihem.

Kvalitní příprava a dobrá spolupráce jak s afghánskou vládou, tak i Talibanem může nést ovoce.

Mimochodem: Velice často se setkával s Putinem bývalý prezident Karzai, který se dnes postavil do čela výboru pro poklidný přechod moci.

A jeho projev, který pořídil obklopen svými krásnými vnučkami, aby se obyvatelé Kábulu uklidnili, spoléhali se na síly vlády a Talibanu a uzavřeli se ve svých domovech zřejmě měl skvělý dopad. Kromě letiště, kde zřejmě nastala davová psychóza, podle zpráv je Kábul v naprostém klidu a na ulici ani živáčka.

Ruský velvyslanec se má zítra (17.8. – pozn. DD) setkat se zástupci Talibanu. Když byla ruská strana dotazována, zda nemá obavu, že Taliban bude podporovat islamistický džihád v podobě islámského státu, Rusko kategoricky tuto možnost vyloučilo a konstatovalo, že to spíše Američané, v rámci své obvyklé politiky rozděluj a panuj, tolerovali bojovníky islámského státu, jen aby Talibanu škodili, zatímco Talibanci byli proti islamistům nemilosrdní.

Vítězství Talibanu v Afghánistánu je opačně totální prohrou USA a nejsilnějšího vojenského paktu světa NATO a jedním z příznaků konce dominance západního společenství ve světě.

Bouřlivé diskuze na nejrůznějších amerických portálech ukazují, že zmlsaní Američané, opojení svou dávno již nereálnou představou o své moci a síle snad budou mít mají před sebou cestou sebereflexe, kdy pochopí, že doba zahajovaných vojenských intervencí, okupací a svrhávání nepohodlných, kterou aktivně prováděli v posledních desetiletích, skončila. Pokud ne, dopadne to pro ně zle.

Svět totiž nebude tak poddajný, jako byl po třicet let.

Zdroj