Svět podle lepšolidí

Drahá elektřina? Poděkujte EU a jejím emisním povolenkám!

Jan Sedláček: Před pár lety eurohujeři pranýřovali Klause ml. za výrok, že „musíme vystoupit z EU, i kdybychom měli o třetinu zchudnout“. Teď to ovšem vypadá, že to dopadne naopak – pokud v EU zůstaneme, výrazně zchudneme. Možná mnohem víc než o třetinu.

Média nám pořád vtloukají do hlavy, jak je EU prospěšná, protože nám dává ty „dotace“ (byť i u nich je přínos přinejmenším pochybný). Co se ale zdaleka tolik neprobírá, je skutečnost, že prudký růst ceny elektřiny, který nyní vidíme, je v první řadě důsledkem „klimatické politiky“ EU.

Brusel se totiž rozhodl vyhlásit válku energetickým zdrojům, které nezapadají do představ klima-alarmistů. Již nějakou dobu tu platí, že kdo vyrábí elektřinu např. z uhlí, musí platit tučné peníze za emisní povolenky (tento systém je podle mě zcela nesmyslný, přírodě nijak nepomůže, ale to zřejmě v Bruseli nikoho nezajímá). A v posledních týdnech cena emisních povolenek stoupá do závratných výšin.

Nás v ČR se to dotýká obzvlášť, neboť uhlí představuje asi 40 % našich energetických zdrojů – a tím pádem s růstem cen emisních povolenek samozřejmě roste i cena elektřiny. Tato cena na burze trhá rekordy a je více než jasné, že v příštím roce nalezneme na složenkách za proud mnohem vyšší cifry než letos.

A nejde tu jen o samotnou elektřinu. V návaznosti totiž roste i cena všeho zboží a služeb, protože téměř vše je závislé na elektřině a její cena se promítá i do ceny výrobků. Tím pádem cena elektřiny ještě více zvedne současnou inflaci, což znehodnotí naše úspory a např. i vymaže valorizaci důchodů (i když se důchody zvednou, tak si za to důchodci budou moci koupit méně věcí, protože ceny porostou mnohem rychleji).

A to ani nemluvím o tom, že EU hodlá ještě přitvrzovat (zejména pomocí Green Dealu) a jejím cílem je v co nejkratší době zcela odstavit naše uhelné elektrárny. Pokud by se i toto uskutečnilo, tak cena elektřiny vyletí doslova do nebes a navíc budeme stále balancovat na hraně black-outu. A pokud by se vyplnil i druhý plán EU (zrušení výroby klasických aut a jejich nahrazení za elektromobily), bude to znamenat, že auta budou určena jen pro papaláše, protože běžní lidé si naprosto nebudou moci dovolit je dobíjet (a ani nebude z čeho).

Možná si řeknete, že to vidím moc černě. Že tu popisuji nevyhnutelnou temnou budoucnost. To ale není zcela pravda. To, co jsem teď popsal, totiž s sebou nese i určitou naději.

Mnozí lidé si totiž začínají uvědomovat, že jim EU spíše škodí. Že zatímco ty „dotace“ slouží především papalášům, tak na růst cen elektřiny doplácíme my všichni včetně těch nejchudších. Až přijdou příští rok složenky, tak si to uvědomí ještě více lidí. A tím si na sebe EU upletla bič.

Dokud lidé vnímali akorát to, že nám EU zasahuje do křivosti okurek a názvu pomazánkového másla, tak sice „tiše brblali“, ale neviděli důvod, proč se proti tomu víc ozvat. Když nám EU začala vnucovat krimigranty, tak už to určitý odpor vzbudilo, ale stále ještě ne dostatečný. Teď však EU provádí něco, co se dotkne peněženky každého z nás. A jestli je něco, co u nás Čechů může vybudit skutečný vzdor, tak je to právě tohle.

Celkově bych to shrnul takovým upraveným zněním Ohmova zákona: Čím více nám EU zdražuje proud, tím větší napětí ve společnosti vyvolává a tím víc roste odpor vůči Bruseli.

Doufejme, že tento odpor bude dostatečný k tomu, abychom dosáhli zrušení těch „emisních povolenek“ a zastavení Green Dealu. A úplně nejlepší bude vystoupit z EU, protože dokud tam budeme, tak se Brusel pořád bude pokoušet nám vnucovat klimatickou ideologii a tím pádem i zdražování všeho.

Zdroj