Ideozločiny

Je to Voldemort, který ničí mezinárodní řád!

China Radio International – CRI: Když Spojené státy zahájily komplexní sankce proti Rusku, lidé jasně viděli stín za rusko-ukrajinským konfliktem. Prostřednictvím expanze NATO na východ byl ruský bezpečnostní prostor neustále stlačován a Moskva byla zatlačena do kouta. Poté povzbuzení Ukrajiny ke vstupu do NATO prohloubilo rozpor mezi Ruskem a Ukrajinou, neustále provokovalo Rusko a nakonec přimělo Rusko a Ukrajinu bojovat proti sobě. Americký řetězec politické manipulace je zlý jako „černá magie“.

Washington nejvíce doufá, že konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou bude trvat dlouho. 13. dubna Biden oznámil další vojenskou pomoc ve výši 800 milionů amerických dolarů Ukrajině, aby pomohl Kyjevu posílit obranu proti očekávanému útoku Ruska na východní Ukrajině. Od vypuknutí konfliktu 24. února přesáhla celková pomoc Washingtonu Kyjevu 2,4 miliardy dolarů. „Tento konflikt může pokračovat až do konce tohoto roku,“ řekl 15. dubna mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price.

Sankce jsou pro Spojené státy ostrou zbraní, jak oslabit své odpůrce a zasahovat do vnitřních záležitostí jiných zemí. Od vyloučení některých ruských bank ze Společnosti pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (SWIFT) až po zrušení zacházení s Ruskem v režimu „nejvyšších výhod“, od zbavení zahraničních aktiv ruských magnátů po omezení prodeje ruské vodky – sankce uvalené Spojenými státy na Rusko se týkají mnoha oblastí, jako je ekonomika, finance, věda a technologie. Biden 6. dubna bez obalu řekl: „Protože jsme přerušili (kanály) pro ruský dovoz polovodičů, zabezpečení šifrování a dalších technologií, které jsou nezbytné v konkurenci v 21. století, omezíme schopnost Ruska růst v příštích několika letech.“

Spojené státy kromě sebe zatáhly do jednání s Ruskem také evropské země, Austrálii, Japonsko a mnoho dalších spojenců, kteří se snaží „přeměnit rubl na papír“ a udělat z Ruska „zemi vyvrhelů“.

Společným „úsilím“ Spojených států a jejich spojenců se Rusko stalo zemí, která v posledních letech utrpěla nejvíce sankcí ze strany USA. Ruská tisková agentura Sputnik uvedla, že podle údajů platformy pro sledování sankcí, od roku 2014 do 7. března letošního roku bylo na Rusko uvaleno celkem 5.532 sankcí, což daleko převyšuje země jako Írán a Sýrie, z nichž 2.778 sankcí bylo nově přidáno od 22. února letošního roku.

Americká vláda vydala 6. dubna prohlášení, v němž uvedla, že v důsledku sankcí uvalených na Rusko už opustilo ruský trh více než 600 soukromých podniků. Odborníci předpokládají, že ruský hrubý domácí produkt (HDP) se letos sníží o 15 % kvůli sankcím západních zemí a konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Někteří ruští experti varovali, že tento podíl může dosáhnout 30 % a život Rusů by mohl klesnout na úroveň 90. let. Světová banka zároveň předpovídá, že ukrajinský HDP se letos kvůli krizi s Ruskem sníží asi o 45,1 %. Válka přinesla Rusku a Ukrajině katastrofu, zatímco Američané z ní těží.

Data ukazují, že v krátké historii Spojených států jen přes 240 let se Spojené státy neúčastnily války jen méně než 20 let.

Počet sankcionovaných subjektů na sankčním seznamu Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) amerického ministerstva financí se zvýšil z 912 v roce 2000 na 9.421 v říjnu 2021, s čistým nárůstem o 933 %. Počet autorizovaných sankcí OFAC se také prudce zvýšil, z 69 v roce 2000 na 176 v roce 2021.

Na americkém sankčním seznamu jsou také Írán, Sýrie, Kuba, Venezuela a Korejská lidová demokratická republika (KLDR). Mezi důvody, které Washington uvádí pro sankcionování těchto zemí, patří takzvaný boj „proti terorismu“, opatření „proti korupci“ a „ochrana lidských práv“. Ve skutečnosti to úzce souvisí s odlišnými ideologiemi Spojených států a těchto zemí a snahou o získání geopolitických zájmů.

Kromě suverénních států Spojené státy zlovolně napadají podniky různých zemí, pokud ovlivňují zájmy Spojených států. Od čínské společnosti Huawei až po evropské podniky podílející se na výstavbě projektu plynovodu „Nord Stream 2“ je Spojené státy zařadily na sankční seznam. Spojené státy také často uvalují cla na další země. Ať už jde o „konkurenta“, jako je Čína, nebo spojence, jako jsou Kanada a Francie, všichni jsou zapojeni do obchodní války Spojených států.

Spojené státy hovoří o udržování „mezinárodního řádu založeného na pravidlech“, ale v jádru vždy mezinárodními pravidly opovrhovaly a prosazují pouze extrémní egoismus – „když se jim pravidla hodí, tak je používají, a když ne, tak odstoupí“. Zpráva Světové obchodní organizace (WTO) ukazuje, že zhruba dvě třetiny porušení pravidel této organizace mají na svědomí Spojené státy a Washington se stal největším „neukázněným“ v rozsudcích WTO.

Jednostranné sankce uvalené Spojenými státy způsobily vážné ztráty hospodářskému rozvoji příslušných zemí. Zahraniční ekonomická šikana Spojených států vážně ovlivnila mezinárodní ekonomický řád a ohrozila světovou ekonomickou bezpečnost.

„Pokud se nějaká země na počátku 21. století snaží ovládnout svět, nutí ostatní země a vzpírá se pravidlům, jsou to Spojené státy,“ napsal v článku v říjnu roku 2020 list The New York Times.

Je to jako historický žert. Jako hlavní tvůrce mezinárodních pravidel a významný konstruktér mezinárodního řádu po druhé světové válce jsou Spojené státy americké iniciátorem či účastníkem mnoha existujících mezinárodních organizací a mezinárodních smluv, ale jsou to právě ony, kdo jsou největším ničitelem dnešního mezinárodního řádu. V lednu 2017 Spojené státy odstoupily od Transpacifického partnerství (TPP). V prosinci téhož roku Spojené státy oznámily odstoupení od Globální dohody o migraci. V následujících letech Spojené státy postupně oznámily své odstoupení od Komplexní dohody o íránském jaderném problému, Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), Smlouvy o otevřeném nebi a tak dále. Pokud se Spojené státy domnívají, že některé mezinárodní organizace nemohou „chránit“ nebo mohou poškodit zájmy Spojených států, Washington buď ze skupiny odstoupí, nebo na členy těchto organizací uvalí sankce.

Země po celém světě také stále jasněji vidí americké činy podkopávání mezinárodního řádu. Ve skutečnosti mohou americké hegemonické činy a podkopávání mezinárodního řádu skončit pouze zničením sebe sama.

Zdroj