Zahraničí

JOE BIDEN varoval Německo, že „využije všechny dostupné páky“ k zastavení plynovodu Nord Stream 2

Nová vláda ve Washingtonu varovala, že podle mluvčího pana Bidena je „odhodláno použít všechny dostupné páky k zabránění dokončení Nord Stream 2“. V pondělí USA uvedly, že nebudou dělat kompromisy ve svém odhodlání zabránit Německu v zapojení do plynovodu na zemní plyn z Ruska do srdce EU. Německo doufalo, že nová Bidenova administrativa bude příznivější, než byla Trumpova vláda vůči projektu plynovodu.

USA však uvedly, že tento projekt ohrožuje energetickou bezpečnost EU a že by jej v budoucnu mohla Moskva využít jako pákový efekt.

Mluvčí amerického velvyslanectví v Berlíně Joseph Giordono-Scholz v souvislosti s kontroverzním plynovodem uvedl: „Jedná se o geopolitický projekt Ruska, který ohrožuje evropskou energetickou bezpečnost. Píše portál Express.co.uk.

„Rovněž to ohrožuje Ukrajinu a východní partnery NATO.“ 

Pan Giordono-Scholz uvedl, že tento názor sdílejí „někteří naši evropští partneři a dokonce i některé vážné hlasy v Německu“.

Dodal: „Budeme i nadále registrovat jakoukoli organizaci, která může být zapojena do jakékoli sankcionované činnosti.

„Objasnili jsme, že jakékoli společnosti mohou být za účast v programu Nord Stream 2 penalizovány.“

Pan Townsend uvedl, že cesta pana Austina byla „lepším způsobem, jak opravit roztrhanou strukturu tohoto transatlantického vztahu“.

V současnosti EU považuje vojenskou alianci NATO pod vedením USA za opevnění proti Rusku.

Objevily se však otázky ohledně oteplování vztahů německé kancléřky Angely Merkelové s Moskvou ohledně plynovodu Node Stream 2.

Rusko má zdaleka největší prokázané zásoby zemního plynu na světě a Moskva doufá, že z těchto zásob získá politickou moc i finanční zisk.

Zdroj

Překlad