Domácí

Když se začernění úplně nezdaří

Marian Kechlibar: Zveřejněná smlouva mezi EU a AstrouZenecou obsahuje spoustu začerněných míst. K obsahu některých z nich se dá ale dostat, a to velmi jednoduchým způsobem.

Jak všeobecně známo, Evropská unie a farmaceutická firma AstraZeneca jsou ve při ohledně toho, kolik dávek vakcíny má být dodáno a v jakém časovém horizontu.

Smlouva, kterou EU a AZ uzavřely a kterou se jejich vztahy mají řídit, byla až do včerejška utajovaná. Dnes (29. ledna 2021) ji Evropská komise zveřejnila na svých stránkách, a to s rozsáhlým začerněním citlivých údajů, mezi které patří mimo jiné celková cena.

Jenže někdo, patrně nějaký asistent, nebyl dostatečně poučen o tom, jak se takové začerňování dokumentu dělá důsledně. A vypustil do světa verzi, ve které velmi podstatné kusy (ne všechny) toho začerněného textu můžete snadno přečíst.

Kopie na mém serveru (odkaz pro stažení, formát PDF).

APA_-_AstraZeneca.pdf1_

Na první pohled to vypadá dostatečně utajeně, a to bylo patrně to, co dotyčného zaměstnance zmátlo. Jenže ve skutečnosti byla v jeho postupu bezpečnostní díra. Začátky všech odstavců jsou totiž viditelné (nezačerněné), pokud ve volně dostupném programu Acrobat Reader DC kliknete v levém sloupci nahoře na ikonu Záložky. Tím se odhalí sice nikoliv úplně všechno, ale mnohé. Vypadá to takto:

 

A tak se například můžete dozvědět, že původně začerněná částka, o které se v souvislosti s cenou dodaného zboží hovoří, činí 870 milionů eur. Nebo to, z jakých položek se cena zboží kalkulovala (odstavec 1.15 smlouvy “Cost of Goods”, kompletně začerněný, leč také téměř kompletně viditelný).

V současné chvíli už byla tato verze ze stránek Evropské komise stažena a nahrazena verzí, ve které “záložky” dostupné nejsou, ale internet nezapomíná. Prostý text vyextrahovaný ze záložek si lze prohlédnout i zde.

Ponaučení z krizového vývoje:

  1. Používat počítačovou techniku na základní úrovni je snadné a zvládne to kdekdo, včetně různých nepříliš dobře proškolených asistentů.
  2. Používat ji bezpečně je naopak zatraceně nesnadné.
  3. Jednou uniklá data se nedají zase od-uniknout.

Zdroj