Domácí

Krize odbornosti

Vidlák: Krátký koronavirový úvodník ještě ke včerejšímu článku:

Nevím jestli si toho někdo všimnul, ale grafy o efektivitě vakcín se včera večer poněkud proměnily. Zlepšily se. Nebudu nic zakrývat, udělali jsme ve výpočtu chybu. Normální chyba ve vzorečku, která zdvojnásobila pokles účinnosti vakcín. Pokles účinnosti v čase platí. Ale neklesá tak rychle a i když nejrychleji klesá u u kategorie 65+ , v této chvíli je pořád ještě na více než 50%. V této chvíli pomáhá vakcína každému druhému  seniorovi nikoliv každému pátému.  

Graf je o dost příznivější. Není sice tak příznivý jako studie firmy Fajzr, ale očkování se ukazuje být lepší než jsem se včera strachoval. Samozřejmě musím vzít zpět  většinu svých včerejších předpovědí. V této chvíli by to znamenalo, že by se nemocnice mohly přehltit až při 100 tisících nakažených denně a to si u nás nedovedu představit. Proto bych očekával, že nový ministr zdravotnictví bude mít chvíli stažené půlky, ale do stejných problémů jako loni se nedostane. Doufejme. 

Včerejší článek jsem v úvodu upravil a berte ho jako memento, že Vidlák dává nikoliv pravdu, ale jen názory, že se Vidlákovi nemá věřit, ale má se ověřovat, že Vidlák dělá chyby, a dělá je často. Omlouvám se všem, které jsem mohl namířit nesprávným směrem, které jsem uvedl v omyl. 

Krátký prezidentský úvodník: 

Aniž bych se chtěl vytahovat a samolibě se posmívat, tak bych řekl, že jsem situaci se „skoro mrtvým prezidentem“ odhadl o něco lépe než ti, kteří už ho viděli nemohoucího, plného hadiček a nevnímajícího. A také jsem docela slušně odhadl, že Zeman prostě vyčkává, nechává své soupeře projevit… a pak jim do rozjetého soukolí nasype písek. 

Sice jsem od Zemana čekal drtivější protiúder v ještě lépe zvolenou chvíli, ale zdá se, že starý Ještěr je už spokojený, udělal co chtěl a teď se bude velmi dobře bavit, jak se senátní krysík bude kroutit jako žížala. Hoši se shodli, že prezident už je odepsanej… a ono to nevyšlo. Těch pořadů… těch rozhovorů, těch připravených proslovů. A všechno zbytečně. Užiju si to spolu se Zemanem. Asi se slušně nasměju. 

Jo, doteď policie prověřovala Mynáře. Teď by mohla zase prověřovat chvíli senátního Zastrčila. Vlastizrada… Však on se někdo najde, kdo to trestní oznámení podá. 

A propo… co náš premiér oligarcha? Nedluží Vondráčkovi omluvu? Vůbec mi ho není líto. 


A teď už dnešní text: 

Četli jste nedávno ten slavný rozhovor s Václavem Bartuškou – zmocněncem vlády v oblasti energetiky? Pokud ne, napravte to. Počtěte si u Vlka na Kose, který tomu rozhovoru dal opravdu hodně prostoru. Já to zparafrázuji jen krátce. To co se teď děje, je pomsta Ruska, které si uvědomilo, že Evropa má dost peněz na to, aby svojí ekonomiko převedla na obnovitelné zdroje a tak se teď snaží zvrátit nezvratitelné, protože bez evropských peněz za ropu a plyn Putin brzy zkrachuje. 

To samozřejmě nebyl jediný rozhovor na toto téma. Další moc pěkný rozhovor dal bývalý ředitel ČEZu Míl. Který kritizoval vládu za to, že poslechla Evropskou unii a pustila některé své pravomoci z ruky a protože jsme EU dovolili dělat blbosti, tak to teď máme. Samozřejmě už se ho nikdo nezeptal, jak to měla vláda s těmi kompetencemi udělat, když jsme do EU vstoupili a od té doby jsme součástí jakéhosi procesu na vytvoření superstátu. 

Vidíte, takoví diletanti se bez problémů dostali na vysoké posty. Tyto posty jsou navíc vybaveny celou řadou kompetencí a pravomocí. Papaláši sedící na těchto postech pak dalekosáhle ovlivňují směr vývoje aniž by mu jakkoliv rozuměli. To samozřejmě neplatí jen pro energetiku a neplatí to jen pro státní sektor. Platí to i pro sektor soukromý a platí to prakticky úplně všude. 

I ten Ludvík XIV byl chytřejší a papalášům raději dal jen ceremoniální funkce. Jeden mu utíral ruce, druhý zadek, jeden mu naléval víno, druhý mu vodil milenky. Ale státní správu nechal v rukou méně urozených, ale o to kompetentnějších lidí. Pokrok nezastavíme, my už jsme o pěkný kus dál a tak se už dávno na všechny vysoké posty dostali lidi, kteří vůbec nerozumějí tomu o čem rozhodují. Tihle hoši se už dávno zbavili všech lidí pod sebou, kteří tomu rozuměli a pomalu se dostáváme do fáze, že v celé řídící struktuře čehokoliv není prakticky nikdo, kdo by alespoň vzdáleně tušil, jak věci fungují. 

K tomu jsme tu třicet let tvořili systém, který generuje certifikáty. Nejde o to, co člověk umí, ale jde o papír. Od výučního listu přes řidiče kamionu po vysokoškolské tituly. Je zapotřebí papír, nikoliv schopnosti. Už dávno jsme se tomu všichni přizpůsobili. A tak učňáky dávají výuční listy na zedníky, ale žádní zedníci z nich nevycházejí. Průmyslovky dávají maturitu ze stavitelství, ale žádní technici z nich nevycházejí. Obávám se, že i vysoké školy dávají inženýrský titul, ale žádní inženýři z nich nevycházejí. Samozřejmě ne vždycky a ne všude… 

Ale ten diletantismus vylejzá úplně všude. Pak dávají rozhovor o energetice různí Bartuškové, kteří dostali zmocnění, dostali kompetence a teď ten chlap nejspíš někde sedí na nějakém jednání s vysokým úředníkem a zařizuje nám skutečně bezemisní budoucnost. Dovedete si představit, kolik takový člověk napáchá škody každým podepsaným papírem? Různí Mílové udělují zcela nepoužitelné hraběcí rady… a vláda je poslouchá, protože to tam je také samý diletant. 

Těch pár posledních odborníků to nezachrání. Už jich je málo a nemají žádnou možnost čelit tomu tlaku blbců, kteří prostě vědí, jak je to správně.  Víte, dost často se tady v diskusi poukazuje na různé ilumináty, Klause Schwaba, ochránce klimatu Timmermanse, římské kluby, Aspen instituty… a hledáme zlou vůli tam, kde je nejspíš jen hromada blbosti. Hledáme ďábelský plán tam, kde je jen hodně víry a dostatečně prázdná hlava. Kde je jen kupa certifikátů a titulů, ale minimum skutečně použitelných znalostí. 

Je jeden příklad – Podívejte na britského premiéra Borise Džonsona. Já o něm kdysi říkal, že mi přijde jako Ralph Wiggum ze Simpsonových. On zná několik jazyků, tuším že má načteného Šejkspíra a vůbec má poměrně excelentní vzdělání. Ale když se podíváte na britské prázdné obchody, nedostatek řidičů a spoustu dalších problémů o kterých se raději nemluví, tak je vidět, že mu ty jazyky a znalost středověkých autorů k ničemu nejsou.  Přes titul z prestižní školy nedokázal dohlédnout ani tak daleko, jak leckterý obyčejný soustružník. 

 Ne vážně si myslíte, že nás ohrožuje inteligence toho Bartušky? Že by příslušník pomocné elity dokázal s tím svým kuřecím mozečkem jakkoliv reálně řídit nějakou konspiraci? Pochybuju. Nás ohrožuje jeho diletantismus. Ohrožuje nás, že někdo takový jezdí po světě a baví se ze sobě rovnými o něčem, o čem nemá ani ánung. 

Nejspíš se brzy ukáže, že většina dnešních problémů vězí právě v tomhle. Že na vrcholových postech v logistice nesedí logistici a na vrcholových postech v energetice nesedí energetici. Jen na vrcholových úřednických postech sedí stále ti největší blbci. Diletanti kam se podíváš. Jde to už tak daleko, že i já jakožto středoškolák dělám vysokoškolskou práci a bohatě to stačí. Ne, nejsem nijak extra dobrej. Před dvaceti lety by mě kdokoliv strčil do kapsy, ale dneska? Vlastně ani nemám motivaci se zlepšovat, protože mě nikdo nedohání. 

Nekompetence samozřejmě není žádný trvalý stav. Kompetenci se člověk může naučit. Diletant nemusí zůstat diletantem. Ale školství to neučí. Ani firmy už nejsou pořádně schopny něco naučit, protože to většinou sami už také neumějí. Jen předávají stále menší sumář znalostí dávných odborníků. Nakonec nás bude učit sama realita. Až to všechno padne na hubu, velmi rychle se oddělí zrno od plev. Velmi rychle se ukáže, kdo umí a kdo neumí. Velmi rychle se ukáže, kdo v těch sračkách dovede plavat a kdo jde rovnou ke dnu. 

Baťa kdysi říkal, že ekonomická krize je krize mravní. Já teď říkám, že současná krize je především krizí odbornosti. Prostě se nahoru dostali lidi, co umějí intrikovat, ale neumějí dělat. Umějí říkat správná slova, mají správné postoje, ale vůbec netuší nic o tom, co mají řídit. Znají spoustu manažerských pouček, naučili se jak lidi motivovat ždímat lidi, ale vůbec netuší, jak to v jejich oboru chodí. 

A platí to i u takových oborů, jako jsou automobilky. Docela by mě zajímalo kolik vysoce postavených diletantů se podílelo na dnešních zavřených fabrikách. Tihle hoši měli statisícové platy, rozpočítávali pracovní úkony na vteřiny, měli grafy výkonnosti každého dělníka. Řešili, jak ještě více vyšponovat pracovní výkony. Ale nedokázali vůbec rozklíčovat strukturu výroby polovodičů. Ale zato uměli velmi efektivně potlačit jakýkoliv hlas, který je před takovým postupem varoval.  Realita teď Škodovku naučí… 

Zdroj a diskuze zde.