Zahraničí

Má smysl, aby se Putin setkal s Bidenem? Těžko

Jiří Vyvadil: Setkání hlav Ruska (dříve Sovětského svazu) a USA byla vždy v minulosti vrcholnou celosvětovou politickou událostí, která často vnesla nové kapitoly do života světa.

Nyní však i mezi americkými odborníky převažuje silný skepticismus, k čemu je to dobré, když je evidentní, že Joe Biden nastolil k Rusku a ještě více k Číně programově vědomě silný konfrontační kurs. Na videu, které je stále ke shlédnutí na oblíbeném a fundovaném portálu National Interest tři specialisti na rusko-americké vztahy diskutovali, co nového setkání přinese a shodli se že nic, a že vlastně jen půjde o to definovat, zda v rámci trvalé konfrontace prezidenta Bidena je také možnost vyřešit něco pozitivního. Připadalo mi to absurdní, byť pravdivé, když trvali na tom, že i za takovéto situace je lepší se sejít než nesejít.

Nejsem si jist. Uprostřed vzájemných sankcích, které odstartovaly USA a Rusko na ně účinně reagovalo, označení Putina Bidenem za zabijáka a naopak USA Ruskem vedle České republiky nepřátelskou zemí, je těžko hledat cokoliv hlubšího pro spolupráci.

V zásadě ani potom nelze divit, že Putin, přes úlitbu, že z důvodů národní bezpečnosti nebudou Američané sankcionovat firmy podílející se výstavbě Nord Streamu II, což je nepochybně triumfálním úspěchem samostatné a hrdé politiky Německa a osobně Angely Merkelové a posílení dalšího geopolitického vlivu Ruska a opět Vladimíra Putina v rozhodující části Evropy stále o setkání mlží..

Putin v podstatě nic od Bidena nepotřebuje. Na rozdíl od minulosti, kdy USA a jeho spojenci libovolně zahajovaly nejagresivnější války v Iráku, humanitární bombardování Srbska, válku v Libyi, převrat na Ukrajině atd, dnes už nejsou schopny barevné revoluce spojené s převratem až již při odvolání Lukašenka či barevnou revoluci spojenou se jménem Navalného dovést do úspěšného konce.

Fakt nevím. Pokud Putin setkání ještě nepotvrdil, Zdá se, že by na nepotvrzení setkání měl setrvat. Proč vzbuzovat nerealistické naděje.

Zdroj