Zahraničí

Maďarská centrální banka za méně než 3 roky zvýšila své zlaté rezervy o 3000%. Polsko nezůstává pozadu

Maďarská centrální banka zvyšuje zlaté rezervy o 3000% za méně než 3 roky ZeroHedge

Maďarská centrální banka, Magyar Nemzeti Bank (MNB), právě oznámila jednorázový nákup 63 tun zlatých prutů Good Delivery, což ztrojnásobilo zásoby zlata v zemi z 31,5 tuny na 94,5 tuny.

V tiskové zprávě o rekordní smlouvě, vydané 7. dubna, maďarská centrální banka uvádí důvody dramatického nákupu přibližně 5040 velkých (400 uncí) zlatých prutů, přičemž zdůrazňuje, že zlato nemá žádné úvěrové riziko a riziko protistrany, a proto posiluje suverénní důvěru ve všech ekonomických podmínkách (normálních i extrémních), protože je jedním z nejdůležitějších rezervních aktiv, která může centrální banka mít.

Od 10krát až po 30krát

Pro ty, kteří si možná pamatují, nejde o první velký nákup zlata Maďary v nedávné historii, protože maďarská centrální banka způsobila již v říjnu 2018 údiv, když nakoupila 28,4 tun zlata, čímž zvýšila své držby zlata 10krát ze 3, 1 tuny na 31,5 tuny. Viz článek BullionStar „Překvapivě jedná, maďarská centrální banka oznamuje desetinásobný nárůst svých zlatých rezerv“, říjen 2018.

To znamená, že za přesně dva a půl roku Maďaři zvýšili svrchované zásoby zlata o ohromujících 3000% neboli 30krát, z 3,1 tuny na 94,5 tuny, což je absolutní růst o 91,4 tuny.

V říjnu 2018 Maďaři koupili svých 28,4 tuny zlata od Bank of England v Londýně a ve stejném měsíci jej repatriovali zpět do Maďarska, přičemž oznámili nákup a repatriaci ve stejnou dobu s uvedením, že „repatriace již proběhla“.

Tentokrát MNB neříká, kde nakoupila 63 tun zlata, ale je možné, že opět v londýnské Bank of England.

MNB rovněž neříká, zda již bylo 63 tun zlata do Maďarska repatriováno.

Podle předchozího schématu z roku 2018 by se však dalo očekávat, že ano – náklad byl do Maďarska doručen letadlem a pod silnou ozbrojenou ochranou.

Maďarští vojáci střežící zlato centrální banky repatriované z Londýna v roce 2018.

Nedůvěra v Systém

Zajímavé je, že tentokrát v roce 2021 MNB říká, že součástí motivace nákupu nového zlata je „minimalizovat nová rizika pandemie koronaviru“, což je jemný způsob, jak říci, že – zatímco centrální banky a vlády po celém světě mají „covidovou“ záminku pro zvyšování úrovně dluhu, zvyšování kvantitativního uvolňování a zvyšování nabídky peněz, čímž devalvují své nekryté měny a zavádí inflační rizika pro držitele dluhopisů, Maďaři si současně budují své fyzické držby zlata, aby tomu čelili.

Nebo v diplomatickém jazyce poslední tiskové zprávy maďarské centrální banky tyto obavy „dále zvyšují význam zlata v národní strategii jako aktiva bezpečného útočiště a uchování hodnoty“.

Jazyk MNB v roce 2021 je také podobný tomu, který používal v roce 2018, kdy měnová rada maďarské centrální banky uvedla, že nakupuje velké množství fyzického zlata, protože:

„Zlato je i nadále považováno za jedno z nejbezpečnějších aktiv na světě s charakteristikami, které lze připsat jedinečným vlastnostem zlata, jako je konečná dodávka fyzického zlata a absence úvěrového rizika a rizika protistrany, jelikož zlato není poptávka na konkrétního partnera nebo zemi“.

a

„Zlato zůstává jedním z nejbezpečnějších nástrojů na světě a dokonce i za normálních tržních podmínek poskytuje stabilitu a funkci budování důvěry.“

V nejnovější tiskové zprávě maďarské centrální banky je její nový nákup 63 tun zlata popsán také jako součást procesu, jehož první fází bylo desetinásobné zvýšení rezerv zlata v říjnu 2018. Nový nákup roku 2021 lze tedy považovat za fázi 2. V obou případech transakcí se zlatem banka popisuje nákup zlata v souladu s „dlouhodobými strategickými cíli národní a hospodářské politiky“.

Zatímco 1. fáze nákupu zlata proběhla během prvních 2 týdnů v říjnu 2018, banka neuvádí přesně, kdy bylo nových 63 tun zlata zakoupeno, ale lze předpokládat, že k tomu došlo během posledního měsíce, což také vypadá jako dobrý čas, spotová cena zlata se většinou obchodovala v rozmezí 1750-1700 $.

Maďarsko se nyní katapultovalo do vyšší ligy

Tento obrovský nový nákup zlata katapultuje Maďarsko na 36. místo v mezinárodním žebříčku devizových rezerv zemí (kromě zlata MMF, ECB a BIS) z 56. pozice, kde bylo dříve.

Vrátíme-li se před říjen 2018, kumulativní nákupy zlata ve výši 91,4 tuny katapultovaly Maďarsko z drobného držitele zlata na významného hráče v top 30% centrálních bank.

Maďarsku se zjevně nyní dostává velké pozornosti na koktejlových párty bankéřů BIS v Basileji.

Ale možná důležitější pro maďarské centrální bankéře je, že nejnovější nákup zlata posunul Maďarsko ze 6. na 3. místo jako držitele suverénního zlata v regionu střední a východní Evropy (CEE) a zvýšil počet držených zlatých zásob v Maďarsku z 0,1 na 0,32 unce, což je nejvyšší zlatá rezerva na obyvatele v regionu střední a východní Evropy.

Zlaté cihly centrální banky plynou do střední a východní Evropy – obrázek z BullionStar Infographic.

Polsko a Maďarsko – jednají synchronizovaně

Když už mluvíme o Polsku, je třeba připomenout, že centrální banka maďarského severního souseda, Národní banka Polska (NBP), získala v první polovině roku 2019 100 tun zlata, a to také od Bank of England v Londýně (viz zde ) a během následujících několika měsíců letecky přepravili těchto 100 tun zlata do Polska do skladů NBP ve Varšavě.

Celkem osm letů přepravovalo polské zlato po dobu několika měsíců, přičemž každý let přepravoval tisíc zlatých prutů, přičemž poslední let byl proveden v listopadu 2019. Podrobnosti najdete zde. To poskytlo NBP velmi podstatných 228,6 tun zlata v rezervách, protože v roce 2018 nakoupilo 25,7 tun zlata a předtím tvrdilo, že již má 103 tun zlata.

To však není vše, protože nedávno v rozhovoru v polovině března 2021 šéf polské centrální banky Adam Glapinski uvedl, že NBP chce získat dalších 100 tun zlata a ponechat toto zlato ve svých trezorech ve Varšavě – „Již několik let chceme dokoupit minimálně 100 tun zlata a uchovat ho také v Polsku,“ uvedl.
Viz zpráva z tohoto rozhovoru v polštině zde .

Stejně jako Maďarsko, Glapinski věří, že mít velké zlaté rezervy zlepšuje „vnímání státu a jeho ekonomické síly“, a ve skutečnosti chce, aby se zlaté rezervy NBP zvýšily ze současných 9% na 20% celkových rezervních aktiv.

Zkráceno, více zde

Překlad