Zahraničí

Mark Episkopos: Jak se zhroutily vztahy mezi EU a Ruskem a co bude dál?

Žijeme díky technologickým vymoženostem v propojeném světě, ale zároveň žijeme v bublinách, které omezují naše poznání problémů. Česko je tím typické.

Prakticky neexistují pluralitní tiskoviny či portály, které by přinášeli sice kritickou, ale zároveň hlubokou analýzu věcí. Trochu už jsou únavné naše trochu jednostranné soudy, tím spíše emotivní výkřiky. A na rovinu: I já se jich čas od času dopustím. Americký portál National Interest je skvělým zdrojem informací. V podstatě nestraní nikomu, respektive někdy nenechají niť suchou jak na Bidenovi, tak i dříve Trumpovi. Číst jej je balsám pro mou z našich komentátorů plně naštvanou duši. Samozřejmě, že vždy ukazují americký pohled, zčásti trvale deformovaný pocitem, že se všechno točí kolem USA a prakticky každý den v něm lze přečíst zajímavé analýzy i širší glosy, zahrnující Rusko i Čínu, tedy velmoci, kterými USA žije a ne že ne. V tomto článku se autor dotýká i Evropské unie, ale nikoliv jako ústředního bodu pojednání, ale jen jako předmětu zájmu či nezájmu Ruska. Článek je dlouhý a stačí si šoupnout do Googlu National Interest a je hned na první stránce. Kde také jinde, že. Odkaz na originál dávám i proto, že překlad musím z redakčních důvodů krátit.

Přeji pěkné počtení.

 * – * – *

Vzhledem k tomu, že vztahy mezi Ruskem a Evropskou unií (EU) balancují na pokraji úplného kolapsu, Kreml zdvojnásobuje svou strategii kultivace alternativních vazeb s jednotlivými členskými státy EU a jeho čínským partnerem.

Po několika týdnech mezinárodního skandálu vyplývajícího ze zadržení ruského opozičního představitele Alexeje Navalného ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov naznačil, že Rusko by mohlo reagovat na další evropské sankce přerušením formálních vazeb s EU. „Nechceme se izolovat od světových záležitostí, ale musíme na to být připraveni… Pokud chcete mír, připravte se na válku,“ dodal. Několik týdnů po Lavrovově prohlášení Brusel a Washington uvalily koordinovaný sankční balíček proti množství vysokých ruských představitelů. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov zopakoval vznikající ruskou politiku nulové tolerance vůči sankcím a řekl, že omezení „představují vměšování se do vnitřních záležitostí Ruska“ a jsou „naprosto nepřijatelná a způsobují značné škody již tak chudým vazbám“. Peskov s odvoláním na „zásadu reciprocity ve vztazích mezi státy“ varoval, že Rusko zvolí „reakci, která by nejlépe sloužila našim vlastním zájmům“.

Počátkem tohoto týdne EU potrestala dva ruské představitele obviněné z napomáhání pronásledování LGBT osob v Ruské ústavodárné republice Čečensko. Během společné tiskové konference se svým čínským protějškem Wang Yim Lavrov prohlásil vztahy mezi Ruskem a EU za mrtvé. „S Evropskou unií jako organizací neexistují žádné vztahy. Celá infrastruktura těchto vztahů byla zničena jednostrannými rozhodnutími Bruselu,“ řekl.

…..

Navzdory stále nepřátelštějším vztahům s EU nemá Rusko v úmyslu přerušit vazby s Evropou. Místo toho se Moskva snaží pokračovat ve své letité strategii obcházení EU jako nadnárodního orgánu kultivací bilaterálních vazeb s jednotlivými členskými státy. Nord Stream 2, probíhající projekt plynovodu mezi ruským energetickým gigantem Gazprom a několika západoevropskými společnostmi, patří mezi největší ilustrace tohoto přístupu. …..

Nikde není ruský důraz na bilaterální veřejnou diplomacii patrnější než jeho role v probíhajících evropských očkovacích válkáchNěkolik členských států EU, které opovrhují problematickou strategií EU v oblasti „očkování bloku“, již podepsalo nebo aktivně zvažuje dvoustranné smlouvy na ruskou vakcínu Sputnik V: v době psaní tohoto článku mezi ně patří Maďarsko, Itálie a Slovensko. Komisař EU pro vnitřní trh Thierry Breton trval na tom, že Evropa „absolutně nepotřebuje Sputnik V“, ale Německo s tím nesouhlasí. Počátkem tohoto týdne německý představitel vyzval Evropskou komisi, aby zahájila společnou zakázku Sputniku V, která by členským státům umožnila nákup ruské vakcíny prostřednictvím zastřešující smlouvy EU.

I když se však Rusko snaží částečně zachránit své vazby s Evropou, zdvojnásobuje také své vzkvétající partnerství s Čínou. Lavrov tyto dvě otázky přímo propojil během společné konference s ministrem Wang Yim…. máme pouze jednotlivé evropské země, které se chtějí řídit svými národními zájmy, pak to pravděpodobně objektivně vede k tomu, že naše vztahy s Čínou se vyvíjejí rychleji než to, co zbylo ze vztahů s evropskými zeměmi,“ uvedl. Také Peking má zájem o „strategické partnerství“ s Ruskem po otevřeně nepřátelském summitu Anchorage a nedávném sankčním balíčku EU ohledně čínského zacházení s muslimskou ujgurskou menšinou v provincii Sin-ťiang„Spojené státy a jejich spojenci z Five Eyes tento týden koordinovali, jako by začali boj gangů. Stačí se podívat na mapu a budete vědět, že Čína má přátele po celém světě. Čeho bychom se měli obávat?“ řekla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Chunying.

Lavrov v nedávném rozhovoru s čínskými médii řekl, že Moskva má zájem vytvořit „koalici“ zemí spojených proti „jednostranným sankcím“, jako jsou ty, které v současné době západ uvalil na Rusko i Čínu. „Takové iniciativy by měly být podporovány,“ dodal. „Musíme vytvořit maximálně širokou koalici zemí, které by proti této nezákonné praxi bojovaly.“

No neříkejte, že se vám ten článek nelíbil. Je kritický, jsou tam obraty proti USA, které by u nás nikde neprošly a přitom je to produkční výsledek jednoho politologicky nejvýznamnějšího mainstreamového portálu USA.

Vybral a přeložil Jiří Vyvadil