Zahraničí

Moskva reagovala na Naďovo prohlášení o vzpomínkové akci slovenských motorkářů

Slovenské úřady by měly naslouchat náladě veřejnosti v zemi, která vyjádřila přání uctít památku obránců země, kteří zahynuli během 2. světové války, a nezasahovat do rozsvěcování lamp s částí věčného ohně z Ruska. Takový názor pro Sputnik vyjádřil předseda představenstva Ruské historické společnosti (RIO) Konstantin Mogilevskij.

Slovenští motorkáři, kteří se zúčastnili ceremoniálu přesunu části věčného ohně od hrobu neznámého vojáka u Kremelské zdi v Moskvě na Slovensko, plnili svoji vlasteneckou povinnost na památku padlých v boji proti nacismu, a je nepřijatelné aplikovat na ně jakékoli represe na Slovensku, uvedl Sputniku Mogilevskij.

Připomeňme, že slovenský ministr obrany Jaroslav Naď v komentáři k ceremoniálu napsal na své facebookové stránce, že slovenští motorkáři se stali „užitečnými idioty“ ruské propagandy a zejména ruských tajných služeb.

Podle Nadě, pokud motorkáři věděli, že přijmou Věčný oheň z rukou předsedy Ruské historické společnosti, který je současně i ředitelem Služby vnější rozvědky Ruska, pak jsou v tomto případě „vlastizrádci jednající v zájmu cizí mocnosti“.

Odpověď z Moskvy

„Neřekl bych, že nás nějak silně znepokojují prohlášení ministra obrany Slovenska k ruským organizátorům ceremonie, zejména proto, že jeho role není v současné konfiguraci v evropském prostoru příliš jasná – zdá se mi, že slovenské ozbrojené síly jsou nyní kontrolovány nikoli z Bratislavy,“ řekl Mogilevskij.

Občané Slovenska v komentářích k prohlášení Nadě navíc zcela jednoznačně uvedli svůj postoj, jak poznamenal zdroj Sputniku.

„V naprosté většině komentářů čtenáři na slova o ,užitečných idiotech odpověděli ministrovi velmi jednoznačně, podle zásady ,Kdo to říká, toho se to týká‘ a slovenské vládě dali najevo, co od ní vlastně lid na Slovensku čeká,“ poznamenal Mogilevskij.

„Jakákoli vláda musí počítat s lidovými náladami a lidové nálady vidíme – 150 obcí vyjádřilo přání přijmout část věčného ohně a rozsvítit jej v lampách. Bylo by nedbalostí a politickou krátkozrakostí ze strany současných slovenských úřadů, pokud by zabránili slovenskému lidu v uskutečnění této touhy vzdát poctu jak sovětským osvoboditelům Slovenska, tak těm, kteří bojovali proti nacistům v řadách slovenských ozbrojených sil, a byli účastníky Slovenského národního povstání,“ uvedl Mogilevskij.

Dotyčný také vyjádřil naději, že slovenští motorkáři nebudou v souvislosti s uvedeným stanoviskem ministra obrany vystaveni žádnému obtěžování.

„Je nepřijatelné, aby vůči slovenským motorkářům, kteří plní svou vlasteneckou povinnost, byla přijata nějaká represivní opatření,“ zdůraznil.

„Koneckonců, pokud člověk u moci hází slova jako ,vlastizrádci‘, pak vyvstává otázka – jde o nezodpovědné prohlášení jiného východoevropského intrikána, který zpochybňuje přínos svého lidu k vítězství nad nacismem, nebo budou následovat některé právní kroky?“ ptal se Mogilevskij.

Pražské povstání. Ruský historik vysvětlil, proč vlasovci nejsou hrdinové

Připomněl, že během 2. světové války mnoho slovenských vlastenců hrdinsky bojovalo spolu s vojáky Rudé armády a osvobozovalo Slovensko od nacistů. Dodal, že slovenští motorkáři, kteří přijeli do Moskvy pro věčný oheň, jsou podle něj vlastenci své země, velmi vzdělaní a hodní lidé.

„S velkým potěšením jsem hovořil s Motorkáři Slovenska, jedná se o opravdové vlastence jejich země, o velmi hodné, chytré a vychované lidi, kteří si dobře uvědomují své poslání – připomenout svým krajanům, co se v Evropě skutečně stalo před 76 lety, kdy Rudá armáda osvobodila východní a střední Evropu od německo-fašistických okupantů, porazila nacismus a vrátila lidem právo na život a svobodu,“ řekl předseda představenstva RIO.

Přesun části věčného ohně na Slovensko

Minulou středu v Moskvě předseda Ruské historické společnosti a ředitel Služby vnější rozvědky RF Sergej Naryškin předal část věčného ohně účastníkům občanského sdružení Motorkáři Slovenska. „Památka na společný boj s fašismem je naším společným mravním orientačním bodem. Upevňuje přátelství a spolupráci mezi našimi zeměmi a je přísným varováním o tom, že tragédie, k níž došlo v polovině 20. století, se nesmí nikdy opakovat,“ prohlásil Naryškin.

Slovenští cyklisté v rámci historicko-pamětní akce Cesta hrdinského ohně zapálí věčný oheň ve speciálních lampách na pamětních místech ve 268 slovenských městech, mj. v Bratislavě, Zvoleni, Liptovském Mikuláši, Svidníku a Bánské Bystrici. Zapálení části věčného ohně umožní symbolicky vyjádřit vděčnost a úctu vojákům a důstojníkům Rudé armády, kteří v době druhé světové války osvobodili Slovensko od fašistických útočníků. Akce se konala za podpory Ruské vojensko-historické společnosti.

Zdroj