Domácí

Mouřenín posloužil, mouřenín bude odejit …

Evropská komise rozhodla: Babiš je ve střetu zájmů. Agrofert dostal dotace neoprávněně

Evropská komise dnes rozhodla o tom, že je český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, a to z toho důvodu, že ovládá svěřenské fondy, do kterých vložil svůj majetek. O takových závěrech vypovídá zpráva z auditu, který souvisí s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert.

Danou závěrečnou zprávu dnes zveřejnila Evropská komise. Jak již bylo řečeno, dokument i po vyjádření českých úřadů potvrzuje již dříve zveřejněná zjištění.

Vypadá to tedy, že dotace, které firmy z tohoto holdingu od 9. února 2017 obdržely, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné.

Zmiňme, že se český premiér dlouhodobě vymezuje proti tomu, že by měl být ve střetu zájmů. Stojí si tak za tím, že Česko žádné peníze Bruselu vracet nebude.

Za zmínku stojí i to, že Brusel učinil nebývalý krok, když zprávu o střetu zájmů Andreje Babiše zveřejnil. 

„Evropská komise obvykle nezveřejňuje své zprávy o auditu nebo informace související s auditem, kromě výjimečných situací, kdy existuje důležitý veřejný zájem na transparentnosti informací,“ uvádí se v poznámce ke krátké zprávě uvedené na stránkách bruselské administrativy.

V tomto případě se tak Centrála EU rozhodla udělat výjimku a publikovala kompletní zprávu v angličtině i češtině. V ní se uvádí, že se naše země při přidělování dotací koncernu Agrofert několikanásobně dopustila chyby. Nejdůležitější informací je však to, že český premiér porušuje pravidla o střetu zájmů.

Uveďme, že na zveřejnění této zprávy v Bruselu tlačila Transparency International.

Celá kauza kolem Babiše

Připomeňme, že dne 2. srpna 2018 začala platit nová pravidla pro střet zájmů při čerpání dotací. Na konci července 2018 je schválil Evropský parlament (EP) a jejich podstatou je to, že politikům v exponovaných funkcích zakazují pobírat dotace.

Následně v září toho roku domovská protikorupční organizace Transparency International (TI) odeslala jiř druhý podnět týkající se Babiše, a to Evropské komisi. První podnět byl zaměřen na vlastnictví médií a šetřil ho Městský úřad v Černošicích. Ti si stojí za tím, že je Babiš v podezření ze střetu zájmů, jelikož může přes svěřenské fondy ovládat Agrofert. Tato společnost totiž čerpá dotace z fondů EU. Babiš to však vyvrátil.
Nicméně, od té doby se Evropská komise začala tímto podnětem zabývat a prošetřovala jej. V květnu a v červnu se objevily celkem dvě předběžné zprávy EK, které pojednávaly o Babišově možném střetu zájmů. V první z nich se komise usnesla, že Babiš má dál vliv na Agrofert a současně jako premiér ovlivňuje použití peněz z EU. Druhá zpráva pojednávala o zemědělských dotacích. České úřady obratem zaslaly Bruselu své reakce.

I přes to, že Babiš se ke svému možnému střetu zájmu staví odmítavě, nyní jej Komise ve své závěrečné zprávě potvrdila.

Zdroj