Domácí

Návrat Kena

Jindřich Kulhavý: Média i prostí občané se vcelku baví další rošádou na postu ministra zdravotnictví. Ředitel Vinohradské nemocnice se neudržel ve funkci ani dva měsíce a už je opět vyměněn. Za tu dobu pravděpodobně více ztratil, než získal.

Právě na jeho osobě se ukazuje síla médií. Kdyby ta chtěla, mlčela by o majetkových poměrech exministra a nechala by ho vládnout ministerstvu. Ale vzhledem k tomu, že velké části novinářů bylo zadáno podporovat v příštích volbách jinou stranu, tak bylo otázkou času, kdy Arenberger bude dehonestován.

Nikdo pana ředitele nebrání. Je vcelku majetný a pravděpodobně po stránce hromadění nemovitostí a peněz šikovný. Za určitých okolností bychom mu i mohli fandit v neumění správně vyplnit daňový formulář, zvláště tehdy, pokud zastáváme názor, že daně jsou krádež. Jenže u Arenbergera tomu tak není. Prokazatelně zneužíval své funkce tím, že podniku, v jehož stál v čele zároveň pronajímal své soukromé prostory na umístění archívu za vcelku solidní měsíční částku. Je s podivem, že by se v rozsáhlém areálu nemocnice na Vinohradech nenašel prostor srovnatelný s rozlehlostí exministrova statku. A cca 100 000,- korun měsíčně není žádná maličkost. Bylo by možná zajímavé udělat audit hospodaření všech nemocnic a možná bychom nějakou tu korunu mizející kamsi úplně zbytečně našli. Stále slyšíme, jak je zdravotnictví podfinancované, jenže takových malých domů jsou jistě mraky a netýká se to jen nemocnic. Zdravotní pojišťovny jsou občas honosností svých sídel a života hlavních manažerů ukázkou plýtvání státními penězi. I to je jeden z úkolů nového ministra financí. Tedy naučit se šetřit.

Arenberger bude muset při placení daní přitlačit. Jeho soukromá praxe či dokonce klinika není ničím novým. Podobně funguje mnoho dalších lékařů, kteří odpracují část ve státních ústavech zdraví, ale vedle toho mají soukromou ordinaci. Odoperují ve státním, následnou péči už nabízí pacientům ve svém. Rozhodně na tom neprodělávají a logicky nemocnice tím přichází o část zisků. A pacienty to stojí více peněz ze svého, přestože si celý život platí zdravotní odvody. Jenže když jste sportovec a potřebujete být fit, nebo Vás bolí kolena či něco jiného, tak s nějakou tou korunou investovanou do svého zdraví prostě počítáte. Mimochodem, záhadou zůstává postavení zubařů. Nesmyslné částky, které se nechávají v jejich ordinacích, přestože dotyční spolupracují se zdravotními pojišťovnami, vznikají kde? Zubař je totiž lékař, kterého potřebuje skutečně každý. A pojišťovny nastavily platby tak, že tam pacient vždy zaplatí majlant. Jak je toto možné? Zdá se, že systém zdravotní péče má mnoho základních nedostatků a jeho nastavení je prostě dlouhodobě špatné. Snahu Adama Vojtěcha něco změnit (nevíme však, měl li to v plánu) poznamenala covidožumpa, do které odteklo mnoho set miliard korun, část testování a nucená vakcinace jsou zdarma, takže teď už na zuby tuplem nezbyde.

Vraťme se na ministerstvo, které pravděpodobně už do voleb obsadí opět Adam Vojtěch. Arenberger bude mezitím počítat rozsah škod, které si přijmutím nabídky stát se Babišovým vazalem způsobil. Jisté je, že novináři budou sledovat, jak se zachová Finanční správa při kontrole předešlých daňových přiznání či dojde li k zametení pod koberec. Výše doplatků jeho daní se mohou vyšplhat k desítkám milionů, což v době honu na malé a střední podnikatele a firmy stíhané zajišťovacími příkazy ukáže, je li používán stejný metr na všechny. Asi nebudeme naivní a lze očekávat, že Arenbergovi na účtech plomba nevznikne. Dojde k dohodě, něco málo poplatí a vrátí se do křesla šéfa nemocnice. Vojtěch se ve skutečnosti Babišovi relativně osvědčil, a pokud se přímo nebránil kšeftům se zdravotnickým materiálem, na kterém si někteří členové vlády ,,pomohli“, pak si předseda vlády jeho loajality jistě cení natolik, že ho opět povolal do služby. Vojtěch prokázal jistou zdrženlivost při prosazování svého ega, tedy na rozdíl od nenasytného Prymuly a nepříliš schopného kariéristy Blatného, což je vedle Babiše vcelku podstatné plus.

 A tak se po několika gaunerech vrátil na významný post ,,hodný chlapec“.  Jinak je to vcelku jedno, protože manuál ke covidu je jasně napsaný a zbytek už Vojtěch do voleb nijak neovlivní, takže bude mít klid. Po hysterických a téměř gestapáckých výlevech Prymuly, Blatného a Arenberga vyžívajících se ve vydávání opatření, která vzbuzovala kroucení hlavy, bude Vojtěch přes léto udržovat klid, prosazovat již schválené covidpassy a v září se připravovat na další kolo ,,pandemie“. Ostatně Merkelová nedávno prohlásila, že i kdyby covid skončil, přijdou další pandemie, se kterými budeme v příštích letech bojovat, takže ministr zdravotnictví bude v budoucnosti zajímavý post. Sice netušíme, jaké informace dostala Merkelová od Billa Gatese, ale byly dost podrobné, protože toto její prohlášení zavánějící jistotou nás utvrzuje v tom, že podobné události jsou plánované a nemůže za ně čínský netopýr. V tu chvíli je jedno, kdo je ministrem zdravotnictví, protože noty se píšou jinde. Pak už jde jen o to zástupci obchodníků se strachem dát, pokud je to vůbec možné, lidskou tvář. A tu náš vládní Ken rozhodně má.

Zdroj