Válečné přípravy v souvislostech

Ne americko-ukrajinské válce s Donbasem a Ruskem! Zastavte útoky dronů na civilisty! Přestaňte zabíjet děti! Spravedlnost pro oběti masakru v Oděse v roce 2014!

Oldřich Rambousek: Pravicová ukrajinská vláda, podporovaná Spojenými státy a dalšími západními mocnostmi, je už sedm let ve válce s lidem nezávislými Doněckou a Luganskou republikou v oblasti Donbasu na východě Evropy.

Podle OSN bylo zabito přibližně 14 000 lidí. Lid Doněcka a Luganska žije pod surovou vojenskou blokádou Ukrajiny a jejích západních spojenců.

  • 22. března zastřelil snajpr nedaleko hlavního města Doněcka jedenasedmdesátiletého důchodce.
  • 3. dubna zabila v doněcké vesnici Alexandrovskoje bomba ukrajinského vojenského dronu pětiletého Vladika Šikova a zranila jeho šestašedesátiletou babičku. 
  • 4. dubna zranil jiný ukrajinský dron civilistu v luganské Nikolajevce.  

Také bylo zabito mnoho příslušníků antifašistické lidové milice, když bránili místní obyvatele.  

Ukrajina od ledna posiluje své vojenské síly na frontové linii konfliktu. Porušuje mezinárodní právo i oblastní dohody o zastavení palby a s použitím zakázaných zbraní zasahuje civilisty, školy a obydlí.  

Prapory vojáků sdružených v neonacistických organizacích jsou posílány do oblasti, aby vystřídaly pravidelné jednotky ukrajinské armády. Ale ukrajinská a americká vláda a běžné sdělovací prostředky obviňují Doněck a Lugansk z toho, že podnikají kroky na svou obranu, a vyhrožují Rusku za to, že se zavázalo bránit místní lid při ukrajinském vpádu.  

Pracující všech národností napříč Ukrajinou trpí útlakem, nezaměstnaností a růstem cen, zatímco jejich vláda vyprodává suroviny země na Wall Street.

Vláda USA, pod správou Trumpa i Bidena, se zoufale snaží zastavit výstavbu plynovodu Nord Stream 2, jenž by umožnil Německu i dalším západním zemím nakupovat ruský plyn. Děti, starci a další civilisté v Doněcku a Lugansku jsou Kyjevem a Washingtonem považováni za přebytečné terče ve snaze vyprovokovat krizi, jež by omluvila další vojenské rozpínání NATO a trestání Ruska.

V posledních dnech USA a NATO varovaly před ruským vojenským usazováním u hranic s Ukrajinou, ale ani zmínka o tom, že začalo a do června poběží jedno z největších vojenských cvičení za poslední desetiletí vedené americkou armádou: Defender Europe 2021, s 28 000 vojáky z 27 zemí, operujícími v desítce zemí od Balkánu po Černé moře, hraničí s Ruskem a Ukrajinou.

Právě odtud přichází skutečné nebezpečí. Říkáme NE!  

Naše společná výzva k mezinárodním akcím se vztahuje i k jiné děsivé tragédii.

2. květen 2021 je sedmým výročím masakru v Oděse, kdy obrovský dav, vedený otevřeně fašistickými organizacemi, povraždil spoustu lidí v Domě odborů v ukrajinské Oděse. V únoru onoho roku pravicový převrat, podporovaný vládou USA, svrhl zvoleného prezidenta Ukrajiny a pustil neonacistické organizace proti každému, kdo převrat odmítal, především ukrajinským občanům ruského původu.

Právě ten převrat – sotva zmiňovaný západními sdělovacími prostředky ve zpravodajství o růstu napětí v oblasti – vedl k tomu, že Doněck a Lugaňsk, s převážně ruským etnikem, vyhlásily nezávislost na Ukrajině. Z téhož důvodu uspořádali lidé na Krymu, převážně ruské etnikum, referendum, v němž rozhodli o opětovném připojení k Ruské republice, jejíž součástí kdysi byli. Právě tento pravicový převrat, nikoli „ruská agrese“, uspíšil tyto události.

2. května se v Oděse, multietnickém městě u Černého moře, shromáždili pokrokoví lidé před Domem odborů na náměstí Kulikovo a sbírali podpisy pod petici, požadující, aby oblast Oděsy získala právo zvolit si vlastního guvernéra, raději, než aby byl dosazený novou pravicovou centrální vládou.  

Byli bez varování přepadeni mnohem větším, fašisty vedeným davem. Ustoupili do pětipatrové odborářské budovy, již dav potom podpálil. Nejméně 42 lidí zemřelo v plamenech, udusilo se v kouři nebo bylo ubito, když vyskočili z oken budovy, aby se zachránili před ohněm. Dodnes nebyl nikdo obviněný z účasti na masakru, ačkoli je k dispozici spousta záznamů událostí z mobilních telefonů. (Viz google »May 2, 2014, Odessa.«) Nvíc ukrajinská vláda nikdy neumožnila nezávislé mezinárodní vyšetřování celé tragédie. Vláda USA i nadále podporuje ukrajinskou vládu i neonacistické organizace, jež podpořily převrat a vedly útok v Oděse.

Některé z těchto organizací, včetně Azovského praporu, jsou napojené na americké skupiny, hlásající bělošskou nadřazenost, jež jim poskytly polovojenský výcvik.

Oděsané se navzdory hrozbě fašistických toků každý rok scházejí 2. května na místě masakru, aby uctili ty, kteří tam zemřeli. A každým rokem pořádají antifašistické organizace po celém světě místní akce, aby ukázaly podporu a žádaly mezinárodní vyšetřování tragédie. (Další informace o masakru v Oděse na https://odessasolidaritycampaign.org.)

Lidé ve Spojených státech, Velké Británii, zemích Evropské unie i dalších zemích nezískají nic z války s Ruskem, jejíž jediným účelem by bylo prosadit větší zisky ropných i dalších firem a bank. My jsme ti, kdo by za ni zaplatil, krví a surovinami. Nechceme, aby američtí ani jiní vojáci byli vysíláni, aby bojovali a umírali v dalším zbytečném konfliktu. A ozýváme se proti USA zastupujícímu režimu na Ukrajině, zabíjejícímu naše sestry a bratry v Doněcku a Lugansku.

Ukončete americkou pomoc kyjevskému režimu! Ukončete všechny americké války a sankce!

V solidaritě s pokrokovými Ukrajinci požadujeme následující:

  1. Nezávislé mezinárodní vyšetření masakru v Oděse z 2. května 2014.
  2. Ukončení podpory neonacistických organizací jako Pravý sektor, Strana svobody, milice C-14 a Azovský prapor, vládami Spojených států a dalších západních mocností. 
  3. Ukončení vojenské podpory ukrajinské vládě v její válce s lidem Donbasu, jenž odmítá být ovládaný pravicovou vládou. 
  4. Tlak na ukrajinskou vládu, aby postavila neonacistické organizace na Ukrajině mimo zákon.
  5. Zákaz vstupu členů ukrajinských neonacistických organizací do USA a zemí EU a jejich spojenců.
  6. Mezinárodní vyšetřování financování ukrajinských neonacistických organizací ukrajinským oficiálním vedením, s uvalením mezinárodních sankcí na ty, kteří budou shledáni vinnými.

Dále vyzýváme všechny pokrokové organizace světa, aby 2. května držely hlídky a pořádaly setkání, veřejná shromáždění a další akce ke vznášení těchto požadavků.

Toto prohlášení iniciovaly americké organizace Odessa Solidarity Campaign (http://odessasolidaritycampaign.org) a Solidarita s Novorosijou & antifašisty na Ukrajině (https://www.facebook.com/UkraineAntifaSolidarity), a mezi mnoha dalšími organizacemi jej podpořil Svaz politických emigrantů a politických vězňů na Ukrajině.

Seznam schvalujících se připravuje.  

Při schválení tohoto prohlášení, ke zprávám o akcích z 2. května nebo pro další informace kontaktujte:

ODESSA SOLIDARITY CAMPAIGN

A project of the Virginia Defenders for Freedom, Justice & Equality

 

PO Box 23202, Richmond, VA 23223 – USA

Facebook: Odessa Solidarity Campaign  –  Web: http://odessasolidaritycampaign.org

Phone/Text: +1-804-644-5834  –  Email: DefendersFJE@hotmail.com

Zdroj