DomácíTop

Pošlete prachy

Vidlák: Během včerejška (pátku – pozn.DD) jsem dostal asi sto mailů a všechny byly stejné. Jak pomoci? Pisatelé zpravidla vyjadřovali obavu, že pokud pošlou peníze na nějaký sbírkový účet třeba od Charity nebo Diakonie, tak kupu peněz sežere administrativa nebo se budou přidělovat podle uhozených kritérií. Obraceli se na mě, jestli nebudu třeba také organizovat nějakou sbírku, případně jestli nevím o někom konkrétním, komu by mohli poslat peníze přímo. 

Myslím, že se nikdo nemusí bát poslat peníze jako na Charitu tak na Diakonii, protože obě organizace dostávají peníze na svůj provoz z mnoha jiných grantů a tato akce jim nijak náklady na administrativu nezvýší. Prostě jen zřídily příslušný účet a peníze se na místě použijí takřka všechny. Ale konkrétní lidé z toho moc neuvidí. Budou se z toho vařit obědy, platit elektrocentrály a čerpadla, budou se za to kupovat plachty, zajišťovat rozvážka vody, zaplatí se z toho vychovatelé, aby rodiče přes prázdniny měli čas na práci a nemuseli se starat o děti.  Část peněz určitě dostanou obce, část dostanou farnosti, prostě tyto peníze půjdou především na obnovu toho veřejného, co budou lidi potřebovat, aby si mohli obnovovat to svoje. Prachy to budou solidní, protože Češi teď trhají rekordy v solidaritě, takže zřejmě každá rodina také něco dostane. Ale dům si za to znovu nepostaví. 

Svůj díl odvede i stát. Prý dají na každý dům až pět mega. Z toho dvě mega jako dotaci a tři mega jako zvýhodněnou půjčku. Teď už tam na místě vyplácejí mimořádnou sociální dávku na občanku, což by mělo být zhruba 60 tisíc korun. Velké stavební firmy a dodavatelé stavebnin už vyčleňují materiál, který půjde přednostně tam do regionu na obnovu. Lesy ČR tam prý dodají expresně nějaké dřevo na krovy. 

Já jsem se celý včerejšek celkem marně pídil po někom, kdo by byl postižen nějak výjimečně. Kdo je na tom oproti ostatním ještě o level hůř. Ale kurňa nenašel jsem. Oni tam jsou opravdu spořádaní. Je to tam takový Hobitín. Hospodářství uhlazené, vyštafírované, lidi solidní, kam se podíváš velké rodiny držící pohromadě. Oni už se podpírají navzájem teď.  Je těžké říct o někom konkrétním, že by potřeboval pomoc víc než ostatní. 

Přesto sem jedno konkrétní jméno a konkrétní osud dám – Je to František Polách. Kluk v mém věku, mimochodem velmi pohledný… vinař a sadař. Předevčírem přišel o střechu nad hlavou. A místo aby prosil o prachy, pokouší se urychleně prodávat svoje víno, aby mohl začít znovu. 

Zde jeho adresa:  Na rybníčku 222,  691 56, Hrušky.  tel. 731068431, e-mail: vinarstvi-polach@seznam.cz

Zde je jeho číslo účtu:   141 614 0028/3030

Pokud chcete poslat peníze někomu konkrétnímu, pošlete je jemu. Napište mu mail, zavolejte mu, ověřte si, že nekecám a pošlete mu prachy. Až se postaví na nohy, jednou to u něho ve sklípku zapijete. A pokud ne, tak jste pomohli mladé rodině.  

Takových jako on je tam samozřejmě víc, takže pokud někoho dalšího znáte a chtěli byste aby byl podpořen, pošlete mi to v mailu a já to budu dávat jako úvodníky k dalším článkům. 

Aby nedošlo k mýlce – Já se s Poláchem osobně nijak neznám. Tu a tam se mi dostala do ruky lahev jeho vína a chutnala mi. Mně se prostě líbilo, že chlapec na nic nečekal a jal se prodávat víno. Nežadonil o almužnu. Jsou určitě i jiní, kteří také budou potřebovat pomoc a možná i víc než pan Polách. Ale pokud chcete konkrétního postiženého s konkrétní adresou a konkrétním číslem účtu, zde ho máte. A ověřte si to. Víte jak to dneska  na internetu je. 

Já osobně přispěl na sbirku Diakonie. 

Mám ještě jednu prosbu – po mé opravě střechy doma mi zbyly cca 2m3 pětimetrových prken. Pokud byste věděli o někom konkrétním, kdo by je teď potřeboval (a o někom kdo by je tam byl schopen dovézt), dejte mi vědět. Rád je daruji. Budu se samozřejmě i sám pídit jak ta prkna dostat na místo. Oni tam teď budou především zakrývat to málo co jim zbylo. Latě a prkna se budou hodit. 

Váš Vidlák