Zahraničí

Prezidentův paradox – francouzské regionální volby odhalují hlavní problém Macrona

Druhé kolo regionálních voleb ve Francii se ukázalo jako neúspěch pro stranu „Vpřed republika!“ Emmanuela Macrona a Národní asociace Marine Le Penové: Podle Das Erste jejich zástupci nebudou ovládat žádný region. Podle deníku volby odhalily Macronův hlavní problém: podle odborníků je jeho strana „obrácenou pyramidou“, která se opírá pouze o osobnost současného prezidenta a není lokálně populární.

Výsledky posledních regionálních voleb ve Francii umožnily buržoazním konzervativcům „získat naději a sebevědomí“. Dokázali se prosadit v regionech a „zavést“ pravicově populistické odpůrce „Národní asociace“ Marine Le Penové. Jen několik minut po oznámení předběžných výsledků oznámil své ambice v prezidentských volbách Xavier Bertrand, který vyhrál volby v Eau-de-France. „Vytvořme skvělý tým!“ – vyzval další dva konzervativní vítěze, Laurenta Vauquiera a Valerie Pécresse.

Pécresse, předseda rady regionu Ile-de-France nebo Paříže, souhlasil s Bertrandem: „Skvělý tým pro Francii a nebudou zde žádní nechtění hosté. Protože bez ohledu na to, jak různí byli vítězové, všichni dosáhli svých vítězství v extrémně obtížném kontextu. Musíme se spojit, abychom jednali společně a vytvořili třetí sílu. “

Konzervativci jsou třetí silou a také alternativní a potenciální hrozbou pro duel Macron-Le Pen. „ Dvojitý trest “ od voličů, zní titulek francouzského deníku Le Figaro. Podle Das Erste volby odhalily Macronův hlavní problém: jeho strana není na místní úrovni populární a zaujímá poslední místa.

Politolog Jean-Yves Camus není překvapen: „Toto je paradox tohoto prezidenta. Je prvním prezidentem v moderní historii, který byl zvolen bez podpory strany, která by ho podporovala. Mnoho politických pozorovatelů říká: „Vpřed republika!“ je obrácená pyramida, která spočívá na jejím vrcholu a nemá žádnou základnu. “

U Marine Le Penové však bylo v sázce hodně. Změna strategie však nefungovala, říká politický komentátor Alain Duhamel: „Chtěla respektovat, stát se umírněnější političkou a samozřejmě nikdo nebyl povzbuzován. Národní rally musí riskovat, aby vzbudila strach. Marine Le Penová může získat politické body v otázkách bezpečnosti a přistěhovalectví, ale nikdo od ní neočekává žádné nápady v oblasti fiskální politiky. “

Konzervativci a socialisté by však neměli mít velkou radost. Poražení jsou odhodlaní, ale jaká jsou to vítězství, kdyby se volebního hlasování zúčastnil jen každý třetí Francouz?

Stanovisko Předseda Ústavu pro studium Elabe Bernard Sananes říká, že volby jsou „demokratickou katastrofou“: nízká volební účast podle něj ukazuje , že hlavy krajů nedokázaly přesvědčit voliče o důležitosti jejich práce a nutnosti řešit problémy v terénu.

Regionální a prezidentské volby nelze srovnávat jen proto, že jim Francouzi dávají různé významy. Pro Le Penovou a Macrona tedy není nic ztraceno. Průzkum Ipsos ukazuje, že oba zůstávají nejoblíbenějšími kandidáty v nadcházejících prezidentských volbách. Třetí místo však zaujímá konzervativní Xavier Bertrand, píše Das Erste.

Zdroj