Domácí

„Přiznejme si, že ta vakcína nemá chybu.“

Slovenský předseda vlády Igor Matovič na tiskové konferenci uvedl, že se mu podařilo zajistit pro zemi dva miliony dávek ruské vakcíny Sputnik V. Opozice předchozím odmítnutím ruské vakcíny prý provádí experimenty na lidech.

„Lidé, kteří se v tom skutečně vyznají, říkají, že ta vakcína je skutečně kvalitní. A nyní musí jít politika stranou a musíme jít zachraňovat životy,“ prohlásil slovenský předseda vlády o Sputniku V.

Matovič vyzval, aby slovenský ministr zdravotnictví využil své pravomoci a umožnil použití ruské vakcíny Sputnik V na území země. Podle jeho slov se jedná o preparát, který již byl naočkovaný desítkám milionů lidí po celém světě.

Igor Matovič na účet opozice uvedl, že je mu líto, že jeho koaliční partneři se rozhodli dělat „pokusy na lidech a zjistit, zdali přežijí bez vakcíny“.

Na téma nedostatku vakcín v zemi předseda slovenské vlády uvedl, že se jeho země spolehla na EU s tím, že dohody o dodávkách budou udělány dobře a vakcín bude dostatečné množství v požadovaném časovém období.

„Země Evropské unie se staly luzery mezi zeměmi rozvinutého světa,“ uvedl Matovič při hovoru o tom, že v USA, Velké Británii a Izraeli bylo již naočkováno násobně více lidí než v EU.

Matovič podtrhl, že dodavatelé vakcín nedodržují termíny. „A ještě jednou říkám, nám tu umírají lidé,“ dodal.

„V této situaci povyšovat tu jakékoli geopolitické zápasy, a přiznejme si, jen o to jde v této věci, neboť Rusko je nyní prezentováno jako zlé, je skutečně nehodné a těžce populistické. Toto jsou pokusy na lidech – odepřít lidem svobodu rozhodnout se, svobodu vybrat si vakcínu, které důvěřují,“ uvedl s tím, že Maďarsko Sputnik V řádně registrovalo.

„Přiznejme si, že ta vakcína nemá chybu,“ zdůraznil předseda slovenské vlády.

„Jediné východisko je co nejrychleji naočkovat lidi,“ dodal slovenský premiér a poukázal na britskou mutaci, která se údajně šíří v zemi a způsobuje vyšší nemocnost.

Slovenský premiér Matovič uvedl, že „se mu podařil malý zázrak“, neboť prý zajistil dva milion dávek vakcíny Sputnik V. Země má údajně vyjednané a zaručené dodávky Sputniku V každý jeden měsíc, přičemž do června tohoto roku by měly být dodány dva miliony dávek.

Slovenský premiér na tiskové konferenci hovořil o tom, že pokud bude v zemi k dispozici ruská vakcína Sputnik V, tak se nechá naočkovat o 300 tisíc lidí víc, než kdyby tento preparát v zemi nebyl dostupný.

Předchozí odmítnutí vakcíny

Slovenská vláda ve čtvrtek 18. února neschválila usnesení o nákupu vakcíny Sputnik V. Členové kabinetu oznámili, že ho vetovala strana Za lidi. Použití Sputniku V se podle navrhovaného usnesení mělo povolit po kladném posouzení Státním ústavem pro kontrolu léčiv nebo po registraci Evropskou lékovou agenturou (EMA).

Premiér i ministr zdravotnictví Marek Krajčí reagovali, že usnesení bylo napsáno vstřícně a mnozí Slováci chtěli vakcínu využít. Šéfka strany Za lidi Remišová uvedla, že jakákoli vakcína může být na území Slovenska používána až po její registraci Evropskou lékovou agenturou.