Zahraničí

Rusko odtajní dokumenty o roli Polska ve druhé světové válce

Na začátku června 2021 uspořádá Ruská vojenská historická společnost (RVIO) velkou vědeckou konferenci za účasti vědců z USA, Velké Británie, Německa, Běloruska a Kazachstánu.

Budou tam zveřejněny historické dokumenty „o kompromitující politice Polska“.

Vědecký ředitel RVIO Michail Mjagkov poznamenal, že na Západě nyní existuje spousta padělání ohledně role SSSR ve druhé světové válce.

„Abychom odolali a postavili se této vlně falzifikací, nejdříve jsou zapotřebí dokumenty, na kterých by měly být založeny pravdivé znalosti a měla by být postavena naše historická politika. Tyto dokumenty, stejně jako tehdejší zpravodajské údaje, údaje o naší ekonomice a ozbrojených silách, o obranných plánech – to vše bude představeno v červnu,“ uvedl Mjagkov.

Mjagkov poznamenal, že dokumenty se budou týkat politiky Západu, zejména Polska, v předválečných letech.

Velvyslanectví Ruské federace ve Varšavě uvedlo, že v Polsku se aktivně prosazuje teze, že v roce 1939 země čelila německé a sovětské agresi. Například v roce 2020 vůdce vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v Polsku Jaroslaw Kaczynski uvedl, že „Hitler a Stalin pomocí svého paktu rozdělili Polsko a zaútočili na něj.“

„Tvrdí se, že SSSR „zasadil zákeřnou ránu do zad“ Polska, které (podle nich) v té době ještě mohlo odolat Německu.  Skutečné okolnosti vstupu Rudé armády do západního Běloruska a na západní Ukrajinu jsou ignorovány,“ zdůraznilo ruské velvyslanectví.

Diplomatické oddělení rovněž konstatovalo, že Polsko mlčí o politice „flirtování s Německem“, která byla prováděna až do roku 1939.

Historik RVIO Nikita Burnov poznamenal, že současný směr Varšavy spočívá v tom, že se bude prezentovat v roli oběti a Sovětský svaz společně s Německem – v roli agresorů.

Zdroj

Překlad