Zahraničí

Š.Kotrba: Navalnyj? Ne. Vývoj kolem Ruska a Číny, který vám tají.

PL: Jaká je realita kolem zatčení ruského opozičníka Navalného? Fakta, která pro ParlamentníListy.cz přináší politický analytik Štěpán Kotrba, možná překvapí. Snáší konkrétní informace o tunelování a finančních podvodech. Neméně zajímavá, ač prakticky neznámá zjištění pak Kotrba přináší o ruské vakcíně proti koronaviru Sputnik, jejíž nákup začal v České republice prosazovat epidemiolog a premiérův poradce Roman Prymula.

Politická a mediální scéna v Evropě se v posledních dvou týdnech významně zabývá Ruskem. Toto téma dlouho „spalo“, zájem probudil opozičník Navalný.

Divíte se? Probíhající dostavba plynovodu Severní potok II, kterému nic nestojí v cestě, znamená zásadní prohru střednědobé evropské strategie USA. Dlouhodobá sázka Ameriky na vydírací a blokovací potenciál Ukrajiny a Polska končí. Evropská unie bude německá. Bohaté Německo bude vydělávat na tranzitu plynu po Evropě, bude ovládat klíčový kohoutek a bude upevňovat geopolitickou moc nad Evropou. Stejně tak bude další kohoutek držet Turecko, s nímž uzavřel Putin strategickou dohodu, zásobovat část Evropy přes Turecký potok. Pro ostatní země Evropy toto uspořádání bude znamenat sice o třicet procent levnější energie, než by dostaly v podobě zkapalněného plynu z USA, ale s nutností udržovat s Ruskem vztahy partnerské nikoliv konkurenční či dokonce nepřátelské. Kde se obchoduje, tam se neválčí. USA své plynové přebytky budou mít problém za své „demokratické“ ceny prodat. To je cena za neschopnost koncepčního „win-win“ vedení mezinárodní politiky.

Druhá geopolitická změna souvisí s oběma ruskými vakcínami proti covidu. Rusové vsadili na tradiční „vektorovou“ technologii biologických zbraní – Sputnik V obsahuje lidský  adenovirus (rekombinantní rAd5, rAd26) s geneticky upraveným S-antigenem. Proto účinkuje na všechny doposud známé mutace (zatímco námi koupené vakcíny ne) a zanechává nejen virus  neutralizující protilátky, ale i  buněčnou odpověď. Ta by teoreticky měla být dlouhodobá. Důsledkem unáhleného vyloučení ruských vakcín  ze státních nákupů je nezvládnutá výroba a distribuce, nezvládnutí dvoudávkového očkování  v odstupu 3 týdnů, nutnost opakovat očkování západními mRNA vakcínami několikrát znovu a z toho plynoucí nedostatek vakcín.  Jen zisk farmakorporací bude astronomický.

Třetí, velká geopolitická změna, ke které se schyluje, je stavba plynovodu Síla Sibiře II, která včera začala. Tento tranzit odebírá plyn z pole a v budoucnu ho bude moci  odebírat  i z pole Jamal.

Rok 2019 znamenal 70 let  diplomatických vztahů mezi Ruskem a Čínou. Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Putin na dálku slavnostně zahájili provoz čínsko-ruského  plynovodu „Síla Sibiře“–  obrovský přeshraniční závazek nejen energetické bezpečnosti Číny, ale také pro udržení zvláštních vazeb mezi Pekingem a Moskvou. Plyn  z polí Čajandinskoje a Kovykta  na východní Sibiři v Rusku   je dodáván do Blagověščensku – posledního města na ruské straně hranice. Odtamtud je veden tunelem pod řekou Amur, než vstoupí do Heihe v severní Číně a doputuje až do Šanghaje.

Druhý plynovod vede z pole Sobinskoje u Krasnojarsku a  Kovyktinskoje, přes Irkutsk, mongolský Ulánbátár do Pekingu.

Třetí směr rozvoje znamená příprava plynovodu Altaj, vedoucí přes Gorno Altajsk přes rusko-čínskou hranici okolo jezera Ake Kule do Urumči a Sin-ťangu. Pokud se ještě propojí Tomsk nebo Novosibirsk s Irkutskem, bude možnost dodávky do Evropy přesměrovat do Číny. To by znamenalo nutnost zásadní změny chování EU vůči Rusku. Pro Rusko i Čínu jsou to strategické kroky.  Tak nedivte se současné hysterii Západu a lidskoprávním hrátkám. To je asymetrická nesouhlasná reakce EU a USA se ztrátou dominance na Východě. Nad koncem podmaňovací politiky. Ta je neodvratná.

Opoziční politik Alexej Navalný se po léčebném pobytu v Německu vrátil do své země, kde byl ihned po příletu zatčen, což vyvolalo rozhořčení a kritiku v západním světě. Přehání to už Putinův režim?

Přehání nějaký stát, když stíhá, odsuzuje a vězní své občany za mediální pomluvy, podvody a zpronevěry? Navalnyj není souzen za politiku, ale za podvody. Navalnyj je právník a finanční spekulant. V roce 2012 byl Alexej Navalnyj obviněn z podvodu na státní společnosti „Kirovles“ v transakci se dřevem a zpronevěry 10 000 metrů krychlových dřeva v ceně nejméně 16 milionů rublů. Za to byl odsouzen k 5 letům vězení.

„Záměrně nepříznivých smluv za výrazně nadsazené ceny“ bylo víc.

Dalšími trestními řízeními byly pomluvy. Maxim  Liksutov, Dmitrij  Sablin, Pavel Karpov, společnost „Moskevský školák“ a další…  Navalnyj na základě rozsudků platil. Miliony rublů.

No a posledním bylo trestní stíhání „Yves Rocher“ v případě tunelování. Alexej Navalnyj založil společnost na dopravu balíků.  Mladší bratr Oleg Navalnyj, který v té době pracoval jako vedoucí oddělení interních zásilek pobočky Ruské pošty, přesvědčil zástupce Yves Rocher Vostok, že pobočka pošty v Jaroslavli  nemohla plně uspokojit potřeby jeho společnosti  při zasílání balíků a přesvědčil  ho, aby uzavřel  smlouvu o poskytování přepravních služeb s Navalného firmou.  Za zvýšené ceny. Tržní prostředí… Mechanismus zprostředkovacího tunelu známý z našich „divokých“ devadesátých let. Škoda způsobená Yves Rocher Vostok se odhadovala na 26 milionů rublů. Stíhání začalo na žádost Bruna Leprouxe, šéfa ruské divize kosmetické společnosti Yves Rocher.  Leproux potvrdil, že jeho trestní oznámení u Vyšetřovacího výboru Ruska v roce 2012 proti Navalnému bylo schváleno ústředím společnosti.  Alexej a Oleg Navalní byli obviněni a několika instancemi  souzení za krádež podvodem a za praní peněz.

Podle informací z médií zaznělo varování o možném zatčení ze strany ruské vězeňské služby už krátce před samotným Navalného návratem. Někteří se diví, že i přesto se do Ruska vydal. Z druhé strany, pokud se snaží politicky uspět a změnit poměry v rodné zemi, těžko to činit z exilu. Co si o jeho snažení myslíte?

Že má svou odvahu dobře placenou a Západem intenzivně mediálně podporovanou. Což nikdy není samo sebou. Nebo vy snad máte na soukromý tryskáč?

28. prosince 2020 ruská Federální vězeňská služba oznámila, že Alexej Navalnyj, který se v té době  podroboval „rehabilitaci“ v Německu poté, co „byl otráven novičokem“, nesplnil  povinnost docházet na probační kontrolu, která mu byla soudem přikázána. Federální vězeňská služba požadovala, aby Navalnyj přišel k registraci 29. prosince v 9 hodin ráno a hrozila nahrazením probace  skutečným vězením. 13. ledna 2021 Navalnyj oznámil, že se 17. ledna 2021 vrátí z Německa do Ruska. Federální vězeňská služba oznámila, že podnikne veškeré kroky k jeho zatčení do doby, než bude zahájen soudní proces. Stalo se. Byl odsouzen k 30 dnům vězení za protivení se soudu.  Ne za politiku.

Navalnému se dostalo podpory ze strany řady Rusů. V sobotu se ve městech napříč Ruskou federací konaly demonstrace, dle některých jde o největší protesty za desetiletí. Lidé se sešli i v sibiřském Jakutsku při teplotě minus 50 stupňů. Nevypovídá to o rostoucí nespokojenosti Rusů s aktuálním vedením? 

Myslíte, že dvě stě křiklounů v mraze  vypovídá  o rostoucí nespokojenosti Rusů s aktuálním vedením?

Policie demonstranty masivně zatýkala. Oficiálně snad proto, že akce nebyly povolené.

Masivní zatýkání si představuji jinak… V Rusku město demonstrace povoluje, u nás je pouze registruje do chvíle, než dojde k porušení podmínek oznámení nebo pokud shromáždění nebrání závažné důvody (doprava na dálnici, jiná demonstrace apod.). Každá země má právo určit si pravidla shromažďování sama. Stejně jako postih za jejich nedodržování.

Může to ale zatýkání ospravedlnit? 

Samozřejmě. Protivení se zákonu je důvodem k postihu. V každé zemi, Spojenými státy počínaje a Pekingem konče. Že ke změně zákonů i režimu slouží volby, ne řádění ulice, se přesvědčili v USA před Kapitolem.

Režim, který zakazuje opoziční protestní shromáždění, těžko označit za demokratický…

A kdo se baví o demokracii? A o jaké demokracii? Té naší, té holandské, té španělské, té německé či té francouzské? Kolik policií zmlácených demonstrantů provázelo protesty proti nošení roušek v Praze (jakkoliv si myslím, že demonstranti měli dostat ještě větší nakládačku…)? Připadají vám zdemolovaná a zapálená auta v Nizozemí na demonstracích proti lockdownu demokratická? Demonstrací byl porušen zákaz veřejných shromáždění. Lidé se pustili do bitek. Tamní policie použila proti demonstrantům vodní děla, policisty na koních, těžkooděnce a psy. V Eindhovenu během protestů bylo zapáleno několik aut a vypleněn supermarket. To je také produkt demokracie? Když naposledy příznivci hnutí žlutých vest   ve Francii obnovili své protesty proti vládě a prezidentovi Emmanuelu Macronovi, policie jich zatkla 193. No a v případě demonstrací podporovatelů Navalného, organizované americkou ambasádou, policie zatkla v celém Rusku tři a půl tisíce lidí. To je docela demokratická bilance.

Mnohé státy začaly po Navalného zatčení mluvit o dalších protiruských sankcích. Jejich uvalení doporučil například zahraniční výbor českého Senátu. Je něco takového na místě? Sice by nejspíš nic nevyřešily, ale říká se, že jde spíš o demonstraci postoje.

Jasně. A až v té zimě dodemonstrujeme postoje, zapálíme si kamna na ruský plyn. Víte,  tím, komu nejvíce uškodily sankce, jsme byli my. Rozpadem vztahů, odbytu… Teď například politickou vazbou na „demokratické“ výrobce západních vakcín proti koronaviru. Kde je svoboda obchodu? Kde je možnost si vybrat?

Ano, uvalíme na Rusko sankce, Rusko se poleká, nadělá si do kalhot, přijde nás odprosit a dá nám klíče od Kremlu. Takhle si to v Černínském paláci či v Bruselu představují??? Šašci.

Kdo je vůbec Alexej Navalný? Je to obyčejný člověk nespokojený s poměry v zemi, snažící se je změnit? Je postihován za své názory a postoje nebo se skutečně něčeho špatného dopustil?

Nepopírám, že v ruském prezidentském „řízeně demokratickém“ systému být opozičním politikem je problém. Každý systém se brání opozici. A každá opozice hledá sympatizanty a investory. Někdo ty revoluce musí zaplatit. Lenina v roce 1915 financovali Němci, ministerstvo financí Německé říše. Sametovou revoluci v Praze a její „disidenty“ platil zčásti Soros, zčásti americké, většinou demokratické „think-tanky“, zčásti CIA z takových zdrojů, jako USAID apod. Převraty v jiných zemích platili zase konzervativci. Někde Britové, jinde Francouzi. Vždycky se někdo najde… Na straně dárce i na straně příjemce.

Je   problém  být poctivým opozičním politikem – například katalánským  politikem ve Španělsku. V Katalánsku v září 2015 vyhrály regionální volby separatistické strany usilující o nezávislost na Španělsku a o republikánské zřízení. Pro samostatnost hlasovalo v referendu 2 044 038 (90,18 %) voličů. Je to demokratické? Je. Je to legitimní? No, tím už si nejsem jist… ale domnívám se, že španělská svrchovanost bude mít i územněsprávní rozměr. Přesto 27. října 2017 vyhlásil parlament Katalánska na základě hlasování nezávislost na Španělsku. Na podporu nezávislosti Katalánska demonstrovalo několikrát až půl milionu lidí. Kde je samostatné Katalánsko?

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker prohlásil, že EU respektuje rozhodnutí španělského parlamentu i španělského ústavního soudu, který Kataláncům referendum zakázal. Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans kritizoval katalánskou vládu, která se „rozhodla ignorovat zákon i nařízení soudu“, a prohlásil, že „Někdy si situace přiměřené použití síly vyžaduje“.

Tak se nebavme o Navalném ani o novičkou, který zabíjí míň než covid.

Zdroj