Top

Twitter může být pro USA tím, co byl Hlas Ameriky pro Československo

Je zajímavé sledovat snahu médií hlavního proudu a americké administrativy označit plánované převzetí společnosti Twitter za ohrožení demokracie. Do určité míry to připomíná doby, kdy média v socialistickém Československu brojila proti vysílačům Hlas Ameriky a Svobodná Evropa.

Po oznámení, že E. Musk hodlá převzít sociální síť Twitter, se strhla lavina událostí, ze které by se mohlo zdát, že demokracie ještě nikdy nebyla v takovém ohrožení. Zdroj informací na konci článku.

(1) B. Obama znovu na scéně

Na konci dubna pronesl prezident Obama projev na půdě stanfordské univerzity. Během něj prohlásil, že je nutné ve větší míře kontrolovat to, co je publikováno na sociálních sítích. Řekl to poté, co se prohlásil za „téměř absolutistu, pokud jde o svobodu slova“. Dále pokračoval, že pokud lidé na základě nesprávných informací „ztratí důvěru ve své vůdce, v média hlavního proudu, v politické instituce, své spoluobčany nebo v pravdu, je zápas ztracen.“ 

Pozn. redakce: Lidé ztratí důvěru, pokud z nich média, vůdci a politické instituce dělají blbce. V horším případě ještě blbce, kteří to musí zaplatit.

(2) Vznikne Ministerstvo pravdy

Týden po Obamově projevu oznámila americká administrativa, že pod hlavičkou ministerstva vnitra vzniká řídíci komise pro dezinformace, jejímž cílem je „chránit svobodu slova a ostatní základní práva tím, že bojuje proti dezinformacím, které ohrožují bezpečnost…“

Během senátního slyšení na téma vznikající komise pro dezinformace zaznělo z úst republikánského senátora, že podle jeho informací je největším šiřitelem dezinformací americká vláda, což doložil řadou historických kauz.

Pozn. redakce: Lidé, kteří tvrdí, že muž může otěhotnět, budou kontrolovat, co je dezinformace. Tak to jednoho uklidní.

(3) Média se nenenechala zahanbit

Stejně jako v bývalém Československu rozjely média hlavního proudu kampaň, ze které rozhodně E. Musk nevychází v lichotivém světle. S jedním z nejvýraznějších článků na dané téma přišly New York Times.

Uveřejnily článek, ve kterém píší: „Elon Musk vyrostl v elitní bílé komunitě v Jihoafrické republice oddělen od ukrutností apartheidu a obklopen protičernošskou propagandou. Vidí převzetí Twitteru jako vítězství pro svobodu slova, ale ve svém mládí netrpěl následky dezinformací.“

Pozn. redakce: To by bylo, aby za tím nebyl rasismus, přímý či skrytý či zdánlivý nebo prostě jen na první pohled neviditelný.

(4) Dopis 26 organizací

Skupina 26 aktivistických organizací jako například Free Press nebo Gender Equity Policy Institute poslala otevřený dopis firmám, které na Twitteru inzerují. V dopise upozorňují, že převzetí Twitteru ještě více „otráví informační ekosystém a bude přímým ohrožením veřejného bezpečí“. E. Musk chce podle nich dát „megafon do ruky extremistům, kteří šíří dezinformace, nenávist“. „Pod rouškou svobody slova může rozervat třepící se strukturu demokracie.“ Dále urgují inzerující firmy, aby se zavázaly, že budou důrazně požadovat dodržení stávajících podmínek cenzury pro svoji inzerci na Twitteru. 

E. Musk reagoval krátkým dotazem: „Kdo financuje tyto organizace, které chtějí kontrolovat váš přístup k informacím. Zjistěme to….“

Pozn. redakce: Někteří lidé četli román 1984 jako varování. Někteří jej považují za manuál.

(5) Argumentace do kruhu

E. Musk reagoval na kritiku svých úmyslů zveřejněním zkrácené satirické verze rozhovoru, který poskytla vedoucí regulačního oddělení Twitteru V. Gadde konzervativnímu komentátorovi T. Poolovi. V originále rozhovoru se T. Pool opakovaně ptal na cenzuru pouze z jedné strany. V. Gadde za Twitter opakovaně tvrdila, že tomu tak není, přestože T. Pool citoval článek, podle kterého dopadla cenzura známých lidí na Twiteru ve 21 případech z celkem 22 na osoby, které byly z jedné strany názorového spektra.

E. Musk rozhovor parodoval takto:

Komentátor T. Pool: Tady je příklad toho, že Twitter straní levicové ideologii.

Vedoucí regulačního oddělení V. Gadde: Musíme vzít do úvahy kontext.

T. Pool: Interpretace kontextu je zatížena tím, že Twitter straní levicové ideologii.

V. Gadde: Musela bych vidět příklad.

T. Pool: Tady je příklad toho, že Twitter straní levicové ideologii.

Následuje znak nekonečné smyčky.

Příspěvek E. Muska z 9. května zní: „Zemřu-li za podivných okolností, bylo krásné vás poznat…“ , podle kontextu míněný zřejmě ironicky.

Pozn. redakce: Představa, že by lidé mohli vyjadřovat svobodně svoje alternativní názory, je pro někoho ohrožením demokracie. Alternativní názory byly hrozbou vždy, když ověřené názory stály na hliněných nohou a neměly dostatek síly prosadit se silou svého argumentu.