Domácí

V zemi, kde za slova „Jak jim chutná jejich medicína??? Dobrá práce!??“ dostanete 6 let „natvrdo“

Krátký úvod od P. Hampla: Je možné dostat šest let natvrdo za dvě slova na facebooku, která se ještě navíc týkala již proběhlé události na opačné straně Zeměkoule? Já sám bych ještě včera tvrdil, že to není možné. Že tak špatně na tom ještě nejsme. Dneska ten rozsudek padnul.

Připomínám, že takové tresty nepadaly za normalizace, a že jsou nemyslitelné v současném Rusku nebo Bělorusku.

Tohle je přesně ten případ, kdy by měla nastoupit prezidentská milost.

Pokud bude šestiletý rozsudek nad Benediktem Čermákem potvrzen, současný politický režim tím překročí jednoznačnou čáru, která bude znamenat, že už neexistuje ŽÁDNÁ OBLAST ŽIVOTA, ve které by byl méně špatný než ten předlistopadový.

Až neuvěřitelné zhroucení kvality školství, méně příležitostí pro nezávislé aktivity, jsme chudší, žije se nám méně bezpečně, máme horší životní perspektivy… možná zbývá ještě životní prostředí, ale i to je rychle likvidováno zelenými fanatiky.

Označování předchozího režimu za zločinecký by se tak stalo prázdnou frází. Stejně zločinecký je i ten režim, ve kterém jsme nuceni žít. Vyčkejme a pozorujme.

To neznamená, že po roce 1989 bylo všechno špatně. Zdaleka ne. Nicméně ať byly příčiny jakékoliv, dnes je to horší než před listopadem.

A nyní vlastní článek:

Jak jim chutná jejich medicína??? Dobrá práce!?? Takto okomentoval dvaadvacetiletý Benedikt Čermák ze Znojma video s drastickým teroristickým obsahem na veřejně přístupném serveru. Krajský soud v Brně ho za jeho výrok v úterý odsoudil k šesti letům ve vězení. Muž se proti verdiktu odvolal.

Dvaadvacetiletý Benedikt Čermák na online serveru okomentoval video s drastickým teroristickým obsahem. Za jeho výrok ho Krajský soud v Brně odsoudil k šesti letům ve vězení.

Absolvent učebního oboru puškař na Střední škole v Uherském Brodě byl obžalován ze zločinu podpory a propagace terorismu. Hrozil mu pobyt ve vězení v rozmezí pět až patnáct let. Krajský soud v Brně muže odsoudil k šesti letům. „Obžalovaný nepopíral, že komentář napsal. Tím veřejně schvaloval spáchaný teroristický čin,“ uvedl předseda soudu Michal Zámečník.

V březnu roku 2019 se mladík pod uživatelským jménem SSMAN na veřejném serveru zvraceni.cz tímto způsobem vyjádřil ke článku o teroristickém útoku na Novém Zélandu. Součástí online příspěvku bylo video, na kterém tehdy devětadvacetiletý muž v době pátečním modliteb vtrhnul do místní mešity a postřílel jednapadesát přítomných modlících se muslimů a devětačtyřicet jich vážně zranil. Novozélanďana za plánovaný teroristický útok odsoudili k doživotnímu trestu. Čermák se svým komentářem dopustil schvalování teroristického trestného činu skrze veřejně přístupnou počítačovou síť.
Činu lituje

Server obsahující drastické záběry, pornografii a armádní zákroky muž pravidelně navštěvoval od střední školy. Svého činu ale lituje. „Mrzí mě, že jsem to napsal. Nesouhlasil jsem s tímto trestním činem, ani s jiným vraždením. Komentář jsem myslel spíše jako kritiku,“ obhajoval se Čermák.

Podle státní zástupkyně Patry Lastovecké je nutné podobné případy nepodceňovat. „Nebezpečnost těchto činů spočívá v tom, že nikdy nevíme, jak je člověk daleko od slov k činům. Lidé si obecně myslí, že internet je veřejné fórum, kde se mohou vyjadřovat k čemukoliv, jakkoliv a bez limitů. Ono to tak není,“ zdůraznila odpovědnost lidí za své vyjadřování na veřejně dostupných sítích.

Rozsudky tohoto typu padají převážně v Praze. Pro brněnský soud je to jeden z prvních. Většinou jsou tresty podmíněné v rozmezí tří až čtyř let. „V našem případě se jednalo o osobu, která v minulosti byla trestána a chovala se agresivně, verbálně i fyzicky. Proto bylo nutné udělit trest nepodmíněný,“ objasnila Lastovecká.

Pozn. redakce: Volba přezdívky a název serveru, kde svůj názor publikoval může max. vypovídat o jeho úrovni. Podstatné ovšem je následující: Svoboda projevu buď je nebo není. Pro hlupáka i intelektuála.

Když židovský právník hájil právo amerických neonacistů pochodovat