Zahraničí

Vidlák: Antitrump

Dnešní článek začnu něčím, co tu leckdo nebude chtít slyšet – Trump je vyřízený. Skončil a žádná cesta zpět pro něj už nevede. Bez ohledu na sliby, proklamace i finanční možnosti. Když jsem včera viděl všechny důležité republikány, jak seděli na inauguraci a byl tam i Mike Pence a předseda republikánů v kongresu a k Bidenovi se moc pěkně měli, tak se prostě Trump dopracoval do svého berlínského bunkru a vyrovnává se s nekonečným proudem zrádců, kteří ho houfně opouštějí. Je sám. A sám nic neudělá. Za chvíli už ani nebude slyšet. USA čekají nové problémy a Trump už v nich nebude mít žádný podíl. A to poslední, co si každý bude pamatovat, je jeho podněcování (ať už domělé nebo skutečné) svých fanoušků, které vedlo k „útoku“ na Kapitol. A ještě horší je, že jeho voliči si budou jako poslední pamatovat, to, že je hodil přes palubu. Zachránil si svůj vlastní kejhák, odsoudil násilí v Kapitolu a ještě mu to k ničemu nebylo. Trump skončil.

Ovšem… skončil Trump osobně. Rozhodně neskončil „trumpismus“.  America first je stále aktuální heslo.  Neskončilo vědomí o nutnosti vrátit pracovní místa domů, neskončilo vědomí, že největším soupeřem/nepřítelem/říší zla je Čína. Neskončil strach z migrace, neskončil strach z toho, že bílý muž přestává v USA hrát první housle.

A naopak roste vědomí, že USA se rok od roku více a více podobají Jihoafrické republice, kde je stále víc nebezpečno v ulicích, všichni berou drogy, vzdělání i doktor jsou mimo možnosti podstatné části obyvatelstva a vůbec všechno se propadá do pekla. Pomalu… Řím také nevyplenili za den.

Když jsem včera poslouchal Bidenův projev a díval se poočku na celou inauguraci, v podstatě ihned mi v hlavě zakořenil Antitrump a už jsem to z hlavy nedostal. Všechno bylo zaaranžováno tak, aby to bylo 180° obráceně od předchozí éry. Projevy, požehnání, černá básnířka, lady Gaga, zpívající folkař a prezidentký projev, který byl tak kouzelně sluníčkářský, že jsem dostal cukrovku.

Projev byl jedna fráze za druhou, musel jsem si najít na jůtubu projev Trumpa před čtyřmi roky. Pusťte si to také, ihned ucítíte ten rozdíl. Trump věděl co chce. Nevěděl, že ledacos nedostane, nevěděl s čím se bude muset prát, ale na tom začátku prvního dne, kdy se stal prezidentem, věděl přesně co bude dělat. Nevěděl, že mu do toho budou všichni házet vidle, nevěděl ještě, kdo je jeho přítel a kdo nepřítel. Ale věděl, co chce.

Biden naopak neví nic. Ale ani nemusí. Má před sebou velké výzvy  koronavirus, krizi, rozdělené američany a samozřejmě řešením je, že všichni zapomenou na svoje problémy, podají si ruce a budou šťastní. Samozřejmě bude prezidentem všech, i těch co ho nevolili, bude muset zacelit mnohé rány, překonat spoustu problémů, zkrátka a dobře, přechozí čtyři roky byly jakési temno, které je nutno zamést někam do kouta a tvářit se, že to neexistuje.

Trump sice skončil, ale jeho duch bude v Oválné pracovně stále přítomen jako Erínye. Bude se tam vznášet a politika nové americké administrativy je zcela jasná – dělat všechno obráceně, než to dělal Trump. Tedy tam, kde to půjde. Ono to leckde také nepůjde, protože Trump to nedělal z osobní libůstky, ale prostě proto, že jinak to nešlo. Ale kdykoliv bude možné se od Trumpa oprostit, tak se budou všichni snažit seč to půjde, aby hlavně vypadali jinak než Donald.

Svým způsobem může být Trump spokojen. Zanechal za sebou sice krátkou, ale o to hlubší brázdu. Je tak trochu jako tragický řecký hrdina. Fyzicky umírá, ale mravně vítězí nad nepříznivým osudem a v dějinách má zřetelný otisk. Příští čtyři roky nebude Biden dělat nic jiného, než dokazovat, že není Trump. Bude to připomínat rok 1990 u nás, kdy důkaz toho, že nejsem komunista spočíval v tom, že ostentetivně budu dělat všechno naopak než oni. Dokonce i to, co dělali dobře.

Vidlácky bych tedy poradil Putinovi a Sitting Pingovi (tak světový už jsem), aby při jednáních udeřili na tuto strunu. Stačí aby Bidenovi nějak naznačili, že je stejný jako Trump a Joe bude hned natěšený udělat to jinak.

A nyní pár vidláckých poznámek:

  1. Zahraniční politika se příliš nezmění. Já osobně si nemyslím, že Trump nezačal válku ze své vrozené mírumilovnosti, ale jednoduše proto, že USA už na to nemají peníze. Pokud by se do nějaké války pustili, museli by to udělat podobně jako s Druhou světovou… a na to už nemá koule nikdo. Proto také Biden mluvil o tom, že USA půjdou v čele nikoliv příklady síly, ale silou příkladu. Jsou to samozřejmě jen další fráze, ale oni už musejí dělat z nouze ctnost, protože nemají ani peníze ani odhodlání na to, dělat fakt velkou válku. Bombardovat poušť, to tak ještě jo. Ale nic víc.
  2. Biden se bude čtyři roky snažit dokázat celému světu, že není Trump. Zároveň bude dělat všechno pro to, aby se na Trumpovu éru zapomnělo, nebo aby se stala jakýmsi dějinným omylem. Tohle mu zabere veškerý čas a veškeré síly. Protože v USA nezmizelo nic, co Trumpa vyneslo nahoru.
  3. Když jsem poslouchal Bidenův projev, bylo to jako poslouchat americkou verzi naší FlintenUschi.  Mluvil profesionální byrokrat. Člověk, který nikdy nedělal nic jiného. Spousta hesel, spousta frází, spousta řeší o ničem (ale znělo to fakt hezky). On toho moc neudělá. On zemi nepovede. Iniciativy se ujmou nižší patra. Z USA bude opat zaznívat mnohohlasá kakofonie ve které nebude platit nic a zároveň všechno. Ta bezradnost brzy vyleze na povrch.
  4. Trump byl kovboj a svéráz, ale rozhodně hodlal třímat otěže a nehodlal se s nikým dělit o moc. Klidně potápěl dávné kamarády, pokud měl pocit, že mu lezou do zelí. Ale… neměl na své straně celou administrativu. Neměl na své straně deep state ani média. Svým způsobem, veškerá jeho moc spočívala v jeho komunikaci s voliči, protože nikdo jiný ho rád moc neměl. Biden naopak vypadá, že rozhodnutí budou dělat jiní a on je bude hlavně podepisovat. Ale zároveň je v situaci, kdy je všechno na jeho straně. Má celý kongres. Má na své straně deep state i hlavní média. Má všechno. Tím pádem jde všechno za ním. Má veškerou odpovědnost bez ohledu na to, kolik pré jeho myši budou mít.
  5. Místo Trumpa příjde větší řízek. Někdo ještě přímočařejší a tvrdší. Někdo, jehož heslem bude: Jsem jako Trump, ale já vás nezradím. Maneco prosím přeloš mi tohle heslo do angličtiny. Pustíme ho na sociální sítě. Toho se někdo chytne. V USA se traduje jeden murphyho zákon, který říká, že každý další americký prezident je horší než ten předchozí. Když se už dneska o Trumpovi říká, že byl ten nejhorší, má se Biden na co těšit.

Zdroj