Domácí

Víkendové veletoče

Jindřich Kulhavý: Uplynulý víkend nám opět ukázal trapnost našich politických elit. Sněmovna po půl roce shodila Babišovi nouzový stav. Na jeho ukončení se tentokráte po různých změnách názorů shodli všichni, kdo nejsou ve vládě. To je vcelku unikátní situace, kterou moc často nezažíváme. Většinou se za řečnickým pultíkem straší, ale zákulisní tamtamy jedou na plné obrátky a vládu pokaždé někdo nakonec podpoří. To se tentokrát nestalo, všichni se tvářili zásadově. Jenže každý poslanec mé ještě kolegy na komunální úrovni, takže taškařice pro lidi měla pokračování.

Babiš se musel o víkendu setkat s hejtmany. Tito pánové a dvě ženy patří do více stran. V jejich politickém životopisu jsou ODS, STAN, ANO, ČSSD, KDU-ČSL, Piráty, zastupoval pražský primátor Hřib. Liberecký a Karlovarský kraj mají své hejtmany mimo tyto parlamentní strany, ale nevadí, přidali se také. Volič by řekl, že Babiš možná získá podporu pro svou snahu dále svírat Českou republiku v kleštích nouzového stavu u těch hejtmanů, kteří patří k vládní koalici, možná i mimoparlamentních zástupců. Zapracoval však jiný mechanismus a celá sestava šéfů jednotlivých krajů včetně Piráta Hřiba oficiálně požádala vládu o vyhlášení nového nouzového stavu. Znamená to snad rozkol mezi zástupci stran v Parlamentu ČR a komunálními lídry, nebo šlo opět o pokračování komedie, ze které dosud vycházel Babiš vždy jako vítěz?

Nastala tak vcelku rozporuplná situace, kterou musí okamžitě posoudit Ústavní soud. Tady totiž dochází k zásadnímu ohýbání ústavního práva. Paradoxem je, že zajedno nejsou ani odborní komentátoři celé situace. Nouzový stav už totálně zdecimoval stav podnikatelské sféry. Kompenzace pro ni jsou nastavené tak, aby většina z postižených o ně ani nežádala. Ti, kteří to dělají, potvrzují jejich nedostatečnost a nemožnost z nich nadále udržet své podniky. Navíc se uchylují k zákeřnostem typu nahlašování kolegů, kteří hledají své cestičky jinde. Provozovatel Špindlerovského hotelu Savoy je toho ukázkou. Sám kompenzace pobírá, ale zároveň žádá, aby policie kontrolovala striktní dodržování pokynů vlády o uzavření hotelů s tím, že na ně jezdí pražské elity jako na pracovní cesty i s manželkami. Nahlašování a udavačství se nám tak díky Babišovi a covidu vrátilo. Nouzový stav otevřel Pandořinu skříňku.

Vláda dostala od hejtmanů požehnání k pokračování opatření, která na jedné straně likvidují velkou část Čechů, na druhé podporují politicko-obchodní podnikání lidí kolem vlády. Jde o zákulisní dohodu, nebo to je pouze další ukázka neschopnosti opozice? Alarmující na tom všem je, že předseda ODS Fiala klidně prohlásí, že pozastavení nouzového stavu poslanci mělo svou cenu v tom, že vláda musí nyní udělat určité ústupky, přestože ho znova vyhlásí. Další čelní představitel ODS Taiwanec Vystrčil tvrdí, že jde o protiústavní čin, který nelze tolerovat. Takže 4 hejtmani ODS jdou za Babišem s tím, že chtějí vyhlásit opět nouzový stav, Fiala v Parlamentu ČR proti němu zvedá ruku, zároveň si libuje, že konečně vládu rozhoupali k nějaké činnosti, a předseda Senátu ČR je proti němu a volá po dodržování Ústavy. A aby toho nebylo málo, Pirát Hřib a hejtmanka Středočeského kraje Pecková, která kandidovala za STAN, se přidali, přestože oba tyto subjekty jsou nyní již volebně koaličními partnery a patří k největším kritikům Babiše. To prostě nevymyslíte.

Bude zajímavé sledovat, co udělá Ústavní soud. Teoreticky by měl ihned zasednout a rozhodnout o tom, je li nynější stav v souladu s českým právem. Pokud tomu tak není, musí okamžitě vydat rozhodnutí, je li však opak pravdou a nouzový stav může pokračovat, zjišťujeme, že poslanci ze sebe udělali šašky. Jisté je, že tato situace působí velmi nedůvěryhodně a nesystematicky. Ti, kdo se připravovali na otevření provozoven, podniků, obchodů a restaurací, jsou však jednoznačnou obětí hrajících si politiků. Ještě je třeba upozornit na jedno. Rychlost, s jakou Německo uzavřelo pro Čechy  své hranice, je v kontextu s děním u nás ukázkou, jak lze zvenčí ovlivňovat snadno náladu a mínění u nás. Babiš má zase v ruce trumfy, kterými může mávat a rozdávat moudra. No a prodloužil dobu, kdy bude nadále plundrovat naši ekonomiku. Majstrštykem je to, že mu navíc polovina národa zblblá jeho čísly ještě zatleská.

Zdroj