Domácí

Volební prognóza od Vlastimila

Krátký hnědouhelný úvodník: Evropský soud nařídil Polsku okamžitě přerušit těžbu v polském dole Turów. Žalobu podala Česká republika, protože důl je blízko hranic a Pšonci jaksi nemají chuť nechat uhlí ladem, když už mají na místě jednak díru v zemi a jednak všechno vybavení. Jsem teď dost zvědavý, jestli naši severní a více odbojní bratři splní rozkaz a nebo jestli na EU vystrčí prostředníček. Já tipuji ten prostředníček… co vy? 

A teď už Vlastimil: 

Už je to tak, zase se nám chystají na čtyři roky zavřít ústa. Prostřednictvím našeho volebního práva hodit si to. Do volební urny. A my splníme svoji občanskou povinnost. Při vědomí své zodpovědnosti odevzdáme hlas těm, kteří budou hájit zájmy.

Není přitom důležité, jestli k volbám půjdeme nebo zůstaneme doma. Naše hlasy budou odevzdány všechny.

A protože i za výše uvedených podivných narativů (to slovo obdivuji) a všemožných okolností stále neumírá naděje, budeme to řešit. Každý po svém. Já jsem si udělal před volbami 2017 volební prognózu a protože mi to připadalo zábavné, dávám si repete.

Je to syrová verze, protože za těch několik měsíců se ještě mnohé věci stanou. Dost možná budu muset korigovat. Ale jako prognostik amatér si to mohu dovolit. Takže tady je moje prognóza volebních výsledků 2021:

  • 23%   ANO
  • 23%   Piráti/STAN
  • 12%   ODS/KDU/TOP
  • 9%     SPD
  • 7%     Klausovci
  • 7%     Volný blok
  • 6%     KSČM
  • 5%     ČSSD
  • 8%     Ostatní

ANO = 23%, tendence nejasná. Babiš zřejmě mezi voliče nepojede, protože by dostal čočku se sodou. Omezí se na ověřené kolektivy seniorů a jednosměrný facebook. Pro ANO bude hrát dokončená dálnice, proti nedokončený stavební zákon. Ještě v roce 2019 se zdálo, že ANO může směřovat někam nad 30%, ale pak přišel kovid a Babiš odhodil všechny masky. Tím jeho historická úloha skončila.

Piráti/STAN = 23%, tendence setrvalá. Tohle bude jízda. Mejdany a veselice, svět zalitý sluncem. Splníme všechno a ještě něco navíc. Ale nikoho dalšího už nepřesvědčí ani neukecají. Jejich potenciál je omezen naivitou prvovoličů, druhovoličů a třetivoličů.

ODS/TOP/KDU = 12%, tendence setrvalá. Na všechny změny v zájmu návratů k zašlé slávě už je pozdě.

SPD = 9%, tendence rostoucí. Tomio má všechny dveře do mainstreamu otevřené. Byl schválen jako bezpečný přístav pro protestní hlasy. Kdo volí SPD, je pro strany určené vládnout neškodný. Tomio už předvedl, jak daleko může být od slov k činům, a umí plnit závazky.

Klausovci = 7%, podmíněně. Podmínkou je jasná identifikace VK s Trikolórou a některými dalšími satelity (Svobodní apod.). VK prezidenta, samozřejmě. Protože on jako persona sám udělá 5%, když bude chtít. Pokud se k tomu odhodlá, bude zřejmé, že odchod malého VK ze scény měl svůj účel.

Volný blok = 7%, tendence rostoucí. Flákanec Volný udělal dvě důležité věci. Zaprvé, jako první rozjel naostro kampaň a jezdí štace od města k městu už od prvního máje. Zadruhé, oslovil mimoparlamentní strany a jednotlivce a přitáhl k sobě nemálo z nich poměrně chytrým způsobem. Na sešlostech před Kauflandem se schází kolem jeho autobusu lidé, na kterých je vidět nadšení takové, že podobné od ranných devadesátek nepamatuji. A to rozhodně není málo.

KSČM = 6%, tendence mrtvoly. Do sněmovny asi prolezou, ale to je vše. Nepomůže jim ani nový vůdce, pokud by se nějaký objevil.

ČSSD = 5%, tendence odchod do zapomnění. Hlavní starostí ČSSD je nyní pohlídat miliardové majetky, kdyby to nevyšlo.

Na povolební koalice je ještě brzy, to je zatím nad mou troufalost. Ale z prognózy se rýsuje, že žádné dvě uskupení nedají dohromady sněmovní většinu (kromě prvního a druhého v tabulce, což při jejich nekompatibilitě neřeší nic). A to je zárukou velké švandy při sestavování vlády a ještě větší švandy při následném období funkcí.

Závěrem ještě faktor kovid. Pokud přijde následující vlna s kovidem příliš brzy, čili v plném proudu volebních kampaní, může se stát, že bude vysokou mocí vyhlášen nouzově výjimečný stav a volby odloženy na neurčito. Zatím se zdá, že k tomu nemají dČSSDůvod. Kostky jsou vrženy.

Psáno 21.5. léta páně 2021

Zdroj