Zahraničí

Vyzýváme USA, aby objasnily skutečnou situaci ve Fort Detricku

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin (Wang Wen-pin) dne 2. června na pravidelné tiskové konferenci uvedl, že USA zřídily více než 200 biologických laboratoří ve 25 zemích a regionech po celém světě. Podle zpráv médií je distribuce těchto laboratoří velmi podobná distribuci nebezpečných chorob a virů v posledních letech, jako je těžký akutní respirační syndrom, hemoragická horečka ebola a virus Zika.

Čínská média nedávno zveřejnila otevřený dopis v čínštině i angličtině, v němž vyzvala WHO, aby prošetřila biologickou laboratoř Fort Detrick v rámci americké armády. Wang Wenbin uvedl, že to odráží hlas obyčejných lidí. Čína opakovaně vyzvala USA, aby projevily otevřený a transparentní přístup a objasnily mezinárodnímu společenství pravdu o Fort Detricku a více než 200 biologických laboratořích po celém světě.

Wang Wenbin dodal, že zpráva rovněž ukazuje, že mnoho amerických virových laboratoří má i další bezpečnostní problémy a skrytá nebezpečí. Na podzim roku 2019, jen pár měsíců před vypuknutím epidemie nového koronaviru, zveřejnily New York Times a další americká média, že Fort Detrick byl znovu pozastaven kvůli vážným skrytým nebezpečím. Zatímco USA „vyzývají“ k provádění „vyšetřování“ v jiných zemích, používají „národní bezpečnost“ jako záminku k odmítnutí zveřejnit situaci svých vlastních biologických laboratoří, jak to může přesvědčit mezinárodní společenství? Podle zprávy USA Today došlo od roku 2003 v amerických biologických laboratořích ve Spojených státech i v zahraničí ke stovkám náhodných kontaktů člověka se smrtelnými mikroorganismy. Pokud jde o všechny výše uvedené pochybnosti, kdy Spojené státy poskytnou mezinárodnímu společenství rozumné vysvětlení?

Zdroj