Válečné přípravy v souvislostech

Сергей Марков: Vladimir Putin předloží Německu a Francii ultimátum

Během rozhovoru s vůdci Francie a Německa Emmanuelem Macronem a Angelou Merkelovou o eskalaci na Donbasu jim ruský prezident Vladimir Putin předloží ultimátum.

„Čím tvrdší bude toto ultimátum, tím více si ho evropští vůdci pravděpodobně vyslechnou,“ uvedl politický analytik Sergej Markov .

Ukrajinští vojáci stříleli na vesnici, poškodili tři domy a školu 

„Myslím, že Putin předloží Macronovi a Merkelové ultimátum, že by měli napomenout Vladimíra Zelenského. Zelenskij zjevně maří dohody dosažené v Paříži a napětí se stupňuje vinou Kyjeva. Hlavními viníky jsou samozřejmě Spojené státy, které kontrolují Zelenského a kyjevský režim jako celek. Většinu odpovědnosti za to, co se děje, však nese Francie a Německo. Jako garanti Minských dohod již více než šest let sledují, že Kyjev tyto dohody nedodržuje. A myslím si, že Putin vyzve Francii a Německo, aby převzaly větší odpovědnost za provádění Minských dohod a uznaly vinu Kyjeva za jejich neúspěch,“ řekl Markov.

Zelenského absence na těchto jednáních je podle jeho názoru přirozená, protože se „změnil na druhého Porošenka “, s nímž nemá smysl o ničem diskutovat. Míra, do jaké budou evropští vůdci dbát na ultimátum, podle odborníka závisí na závažnosti tohoto ultimáta a jeho důsledcích pro geopolitiku.

„Všechno záleží na tom, jak náročné bude ultimátum. Pokud Rusko hrozí, že nebude vyjednávat se Zelenským, pak si Merkelová a Macron v tomto případě řeknou: „Ach, dobře.“ Lze konstatovat, že v případě frontální ofenzívy Rusko pomůže Donbasu na jeho území, porazíe ukrajinské jednotky a poté Macron a Merkelová také rozhodnou, že se nic neděje – „no, ruské jednotky porazí ukrajinskou armádu , možná to bude ještě lepší, tak jak to sníží ambice Washingtonu. Ale pokud Putin řekne: „Pomůžeme nejen Donbasu, ale i Ukrajině, pak to pochopí takto: Rusko pomůže jednotkám DPR a LPR převzít kontrolu nad celou Doněckou a Luhanskou oblastí a možná i nad Charkovem Oděsou a Záporožím … A pak se budou velmi bát,“ je přesvědčen Markov.

Evropským vůdcům nezůstane lhostejné prohlášení, že Rusko má v úmyslu zřídit na Ukrajině vysílání ruskojazyčných kanálů s ukrajinskými tématy, což podle Markova může vést ke svržení proamerického režimu.

To vše povede k nezvratným geopolitickým důsledkům a v tomto případě Macron a Merkelová nemohou jen naslouchat. Vše závisí na závažnosti Putinova ultimáta. Čím je to tvrdší, tím vyšší je pravděpodobnost, že Západ udělá ústupky, “ uzavřel politolog.

Tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov novinářům řekl, že Moskva koordinuje s Berlínem a Paříží rozhovor mezi Vladimírem Putinem, Angelou Merkelovou a Emmanuelem Macronem, během kterého se plánuje mimo jiné projednat donbaskou problematiku bez účasti ukrajinského prezidenta.

Zdroj

Překlad