Koronavirus

750.000 uživatelů internetu apelovalo na WHO, aby vyšetřila Fort Detrick

Do 15:00 dne 19. července více než 750.000 uživatelů internetu společně zaslalo zprávu Světové zdravotnické organizaci (WHO) a vyzvalo tuto organizaci, aby v další fázi sledování původu nového koronaviru provedla vyšetřování v laboratoři Fort Detrick ve Spojených státech.

Na začátku června letošního roku zaslalo několik čínských uživatelů internetu otevřený dopis vyzývající WHO k prošetření biologické laboratoře Fort Detrick. Aby se zabránilo příchodu další epidemie, měla by se WHO zaměřit na laboratoře provádějící výzkum nebezpečných virů, uvádí se v dopise. V otevřeném dopise byla konkrétně zmíněna biologická laboratoř Fort Detrick americké armády, o níž se uvádí, že má nejsmrtelnější a nejinfekčnější viry na světě, a bezpečnostní záznamy jsou mimořádně špatné, zejména na podzim roku 2019, před vypuknutím epidemie COVID-19, měla laboratoř nehodu, při které došlo k úniku. Spojené státy však odmítly zveřejnit podrobnosti z důvodu národní bezpečnosti a západní média se této záležitosti vyhýbají, a popis čínských uživatelů internetu označují jako „konspirační teorii“.

17. července tito čínští uživatelé internetu znovu vydali otevřený dopis a pověřili list Global Times zahájením kampaně veřejného mínění v naději, že se přidá více Číňanů a osloví Světovou zdravotnickou organizaci: V další fázi sledování původu viru vyzýváme virology, odborníky na laboratorní bezpečnost a odborníky na biologické a chemické zbraně ze zemí nezávislých na geopolitickém vlivu Spojených států, včetně čínských vědců, aby prošetřili Fort Detrick a další americké virové laboratoře, které také mohly potenciálně mít úniky.

Dopis, který byl společně podepsán, byl zveřejněn Global Times na jeho oficiálním účtu WeChat v 21:43 dne 17. července a rychle ho podpořilo velké množství čínských uživatelů internetu. Do 15:00 dne 19. července ho podepsalo více než 750.000 lidí.

Zároveň Global Times spustil 17. července také online hlasování o další fázi výzkumu sledování původu viru. K 19:00 dne 18. července se průzkumu zúčastnilo více než 52.000 lidí. Více než 90 % (91,7 %) respondentů věří, že další krok skupiny odborníků WHO by měl směřovat do „Spojených států“, aby tam byl proveden výzkum sledování původu nového koronaviru. (Kl)

Zdroj