Válečné přípravy v souvislostech

ARCHIV 07/2019 – kde jsou v Evropě atomové zbraně

Kanadský poslanec Joseph Day zveřejnil v rámci zprávy pro Parlamentní shromáždění NATO, která byla zveřejněna na webu, i dosud tajný seznam atomových základen NATO v Evropě. Seznam byl následně stažen, ale mezitím se již dostal na veřejnost. Uvádí to ve svém článku server iDNES.cz (viz ZDE).

Čtyři evropské země a Turecko

Zeměmi, kde jsou umístěny jaderné zbraně Severoatlantické aliance, jsou Belgie, Itálie, Německo a Nizozemsko; pátou zemí je Turecko:

  • Nejbližší je německý Büchel, velká letecká základna asi šedesát kilometrů jižně od Kolína nad Rýnem. Atomových zbraní je tam 20. Pro jejich použití musí vydat souhlas jak Američané, tak Německo jako hostitelská země. Je to standardní postup platný ve všech dalších státech.
  • Údajně až 30 bomb je na letecké základně Aviano v severní Itálii, šedesát kilometrů od Benátek.
  • Další atomovou základnou v Itálii je Ghedi-Torre, kde má být v současné době na 20 jaderných zbraní.
  • V Belgii u nizozemských hranic je letecká základna Kleine Brogel, kde je 10 až 12 zbraní. Belgie nikdy jejich rozmístění na svém území oficiálně nepotvrdila.
  • V Nizozemsku je umístěno 22 atomových zbraní, což před časem potvrdil i premiér Rutte. Nacházejí se na letecké základně Volkel na jihu země.
  • Hodně daleko je základna v tureckém Incirliku, je až u syrských hranic, kde je připraveno 50 bomb.

Zprávy o počtech bomb na jednotlivých základnách se často rozcházejí, každopádně by se jejich počet měl pohybovat kolem 150 (možná až 180) kusů, protože to je množství dohodnuté v rámci NATO.

Rudolf Hruboň