Zahraničí

Auditoři arizonských voleb dokončili sčítání a prozkoumání 2,1 milionu volebních lístků

Lidé zodpovědní za audit volebních výsledků v arizonském okrese Maricopa sdělili, že dokončili přepočet téměř 2,1 milionu hlasů a jejich snímkování.

„Nové informace ohledně auditu: Prozkoumání a sčítání volebních lístků dnes skončilo,“ napsal auditorský tým 25. června na Twitter. „Děkujeme všem úžasným dobrovolníkům z Arizony, díky nimž bylo možné audit provést!“

Provedení auditu schválil arizonský Senát, ve kterém drží většinu republikáni. Započal koncem dubna po měsících dohadování a „právních bitev“ s představiteli okresu Maricopa. Republikáni najali několik firem, včetně floridské kyberneticko-bezpečnostní společnosti Cyber Ninjas, která měla vést některé části auditu.

Předsedkyně republikánů v Senátu, Karen Fannová, sdělila pro The Epoch Times, že během následujících dní „sestaví plán, dle něhož se bude dále postupovat“.

Bývalý republikánský státní tajemník Ken Bennett řekl, že po dokončení sčítání a prozkoumání procesu následuje další práce, jako porovnání dat z volebních strojů a serverů.

„Myslím, že na úkoly, které se prováděly zde v Coliseu, se kladl velký důraz, ale tohle nejsou jediné dva úkoly auditu,“ sdělil Bennett agentuře AP.

Zatímco exprezident Donald Trump a arizonští republikáni řekli, že audit je nevyhnutný pro ochranu a obnovení víry ve volební proces, státní demokraté, korporátní mediální domy a demokratická státní tajemnice Arizony Katie Hobbsová tvrdí, že audit se provádí protiprávním způsobem a že se při auditování vyskytly chyby podkopávající bezpečnost procesu.

Hobbsová v rozhovoru pro Bloomberg News zveřejněném 27. června audit kritizovala a tvrdila, že republikáni „podnikají jednostrannou agendu“.

„Nic z toho, co zde vidíme, neposiluje důvěru v to, že ať přijdou s jakýmkoliv výsledkem, bude validní a věrohodný,“ řekla Hobbsová.

Obvinila také ředitele Cyber Ninjas Douga Logana z toho, že je podporovatelem Trumpa.

Republikáni, včetně Karen Fannové, řekli, že účelem auditu nebylo otočit výsledek listopadových voleb, ale spíše obnovit důvěru ve volební systém.

Po vzoru auditu v okresu Maricopa by chtěli stejný audit provést i republikáni v některých dalších státech s těsným volebním výsledkem.

Počátkem tohoto měsíce řekl vysoce postavený senátor pensylvánského Kongresu Dave Argall, že je „velmi reálně možné“, že audit by mohl být proveden také v Pensylvánii.

„Jde o velmi pečlivý přepočet, forenzní audit, takže ano, nevidím v něm žádné nebezpečí,“ řekl Argall minulý týden novinářům. „Myslím, že by to vůbec nebyl špatný nápad, provést obdobný audit jako v Arizoně.“

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.