Koronavirus

Hlavní vědecká pracovnice WHO může být odsouzena k smrti

Indická advokátní komora zahájila řízení proti Soumyi Swaminathan, hlavní vědecké osobě WHO. Informuje o tom online časopis L’Observateur du Maroc et d’Afrique . Podle příkazu je vinna ze smrti indických občanů zveřejňováním zavádějících informací o léku ivermektinu.

Vědecká pracovnice WHO zveřejnila tweet 10. května tohoto roku, ve kterém napsala, že WHO nedoporučuje použití ivermectinu v přípravku Covid. Výsledkem bylo, že indický stát Tamil Nadu druhý den přestal  lék užívat.

 Pokud bude Swaminathan shledána vinnou, mohla by čelit smrti nebo doživotnímu vězení, uvedl časopis.

Ivermectin je levný antiparazitikum, které se mimo jiné používá k boji s koronou. Podle WHO a FDA nebylo prokázáno, že pomáhá proti koroně, ale mnoho lékařů a vědců na tento lék nedá dopustit.

Uvádí se, že indické státy, které lék užívaly, zaznamenaly podstatně méně úmrtí na koronu než státy, které neužívaly ivermektin. V Dillí, Uttarpradéši, Uttarakhandu a Goa se počet případů snížil o 98%, 97%, 94% a 86%. Počet případů prudce vzrostl v Tamil Nadu, kde se úřady rozhodly přestat užívat ivermektin.

Swaminathan je obviněn z vedení dezinformační kampaně proti ivermektinu a za zavádějící tvrzení o tomto léku v sociálních a běžných médiích. Advokát Dipali Ojha pohrozil, že ji bude žalovat za „jakoukoli smrt“ způsobenou jejím jednáním.

Zdroj