Bitva soudů: Protichůdná rozhodnutí v Polsku, EU vyvolává přízrak “Polexitu

0
(0)

Jiří Vyvadil: Je dobré si věci vyříkávat v EU i ve světě, jak jsem uvedl ve svém nedávném článku. Zcela nepochybně největšími odborníky na vyříkávání si věci jsou premiéři Polska i Maďarska. A i když jsou jejich odchylné názory nenáviděny mainstreamovou většinou Evropské komise i premiéry převážně „starých“ evropských zemí, jsou rozhodně užitečné potud, že jsou téměř jediným markantním projevem tolik žádoucí plurality myšlení v EU.

Tento poplach se ozýval ve všech předních evropských politických rodinách.

“Velmi znepokojen rozhodnutím polského ústavního soudu,” napsal na Twitteru šéf skupiny Evropské lidové strany Manfred Weber. ” To by mělo sloužit jako varování všem Polákům, kteří jsou skutečně proevropské a chtějí pro své děti a vnoučata evropskou budoucnost: vaše vláda je jasně na cestě k Polexitu,” řekl.

Terry Reintke, místopředsedkyně skupiny Zelených v Parlamentu, řekl: “Musíme hájit nadřazenost práva EU.”

“Jde o to, jak se financuje evropská integrace. V sázce je Evropa založená na právním státu, spolupráci a společných pravidlech,” napsala na Twitteru a dodala: “Příliš mnoho času bylo promarněno. Potřebujeme odhodlanou Komisi, která se tomu konečně postaví.”

Dacian Cioloș, předseda centristické skupiny Renew Europe, poukázal na poslední žádost Soudního dvora o pozastavení činnosti disciplinární komory jako na důvod k aktivaci nového mechanismu, který bloku umožní omezit financování EU kvůli obavám o právní stát.

“Nyní se potvrzuje, že tento orgán představuje vážné porušení nezávislosti soudnictví,” napsal na Twitteru.

Komise na středeční vývoj okamžitě nereagovala. Očekává se, že Berlaymont ve čtvrtek oznámí nové řízení o porušení předpisů proti Polsku kvůli jeho kontroverzním “zónám bez LGBTQ” – zatímco Soudní dvůr EU má také vydat rozsudek v otázce disciplinárního režimu pro polské soudce.

V úterý se předseda Komise Ursula von der Leyenová setkala s polským premiérem Mateuszem Morawieckim na rozsáhlé diskusi, kterou označila za “dobrou výměnu”.

Předseda vlády požádal Ústavní soud, aby přezkoumal ústavnost některých částí smluv EU, ale plánované čtvrteční zasedání soudu, které bude pokračovat v probíhajícím zkoumání této otázky, bylo odloženo na 3. srpna.

Komisař EU pro spravedlnost Didier Reynders minulý měsíc v dopise požádal polské orgány, aby Morawieckiho návrh stáhly.

Komise si “v případě potřeby vyhradí právo zahájit vhodná řízení podle Smluv”, řekl.

Protože další jednání polského ústavního soudu vylo odročeno na srpen a protože se v této právní otázce daleko více skrývá snaha jak Polsko finančně potrestat a dostat ho, stejně jako Maďarsko na kolena (jak říká holandský premiér Rutte), bude dobré vyčkat, jak se věci budou mít.

Zdroj

Rate this post

Souhlasíte s článkem?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Vote count: 0

Zatím nehodnoceno, budete prvním