DomácíTop

D. Vávra – lze dnes založit alternativní sociální síť?

Úspěšný herní vývojář se na svém FB, v souvislosti s nastupující cenzurou v USA zamýšlí, zda je vůbec možné dnes založit alternativní sociální síť. Jeho věty nejsou moc optimistické …

Kdyby člověk chtěl skutečně založit alternativní sociální síť, tak teď vidíme, že je to prakticky nemožné. Vyhodí ho z appstorů, čímž přijde o 90% zákazníků. Pokud to ustojí, zruší mu poskytovatelé cloud. Pokud si vytvoří vlastní infrastrukturu, bude potřebovat peníze a všechny platební systémy ho odstřihnou a banky mu zruší účty. Nedostane ani další služby, nebudou s ním pracovat právníci atd. To všechno se teď stalo Parleru.
No takže pojďme se hypoteticky zamyslet, jak by to šlo udělat. Docela mě to zajímá. Řekněme, že chci udělat něco jako facebook jak vypadal deset let zpět – zeď, fotky, alba, skupiny, kalendář akcí a messenger. Taková věc se nemůže spoléhat na centrální servery, protože ty jsou jejím slabým místem. Musela by tedy být decentralizovaná. (jen tak mimochodem, servery pro 10 milionů uživatelů, kteří nahrají pár giga dat, vyjdou ročně na cca 100 milionů, tedy 10Kč na usera)
Problém ale je, že aby to lidi používali, musí to být jednoduché a nevyžadovat žádné zakládání vlastního serveru, který musí běžet 24/7 aby to fungovalo apod. Dovedu si představit nějaký P2P/Blockchain systém, který by fungoval pro textové zprávy/emaily, protože to je datově nenáročné. Jenže třeba já mám na facebooku 10GB dat (stáhnul jsem si je) a ty data, aby je ostatní uživatelé viděli, musí někde být. Nedovedu si moc představit, že si u mě na kompu spustím server a s připojením od O2 budu obsluhovat svých 100 tisíc followerů. Nedovedu si ani představit, že by to fungovalo jako torrent, protože těžko někdo s appkou ze svého mobilu bude nonstop sdílet nějaké data dalších uživatelů.
Dá se tohle nějak řešit? Šlo by to nějak řešit přes crypto, platit minerům za poskytování serverů a od ostatních uživatelů naopak nějak získávat peníze na platby minerům? Předpokládám, že moc oficiální reklamy by na podobně kontroverzní síti nebylo. Kde by tedy šly prachy získat. Žebrání podle mě taky nemá smysl.
Zdroj
Poznámka – D. Vávra již v minulosti popsal praktiky Google a je spoluatorem petice proti omezování svobody slova na sociálních sítích.