DomácíTop

DALŠÍ TUNEL?: Pražští radní schválili prodražení stavby nové linky metra o 100%

“Dnes jsem s úžasem sledoval na jednání Rady hl. m. Prahy jak radní v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem a Adamem Scheinherrem schválili jednohlasně a bez rozpravy prodražení Metra D o 100%!,” uvádí ve svém příspěvku na sociální síti radní za hnutí ANO Ondřej Prokop (viz ZDE).

Méně stanic za více peněz

“Absolutně nechápu, jak mohlo v tak krátké době dojít k tak dramatickému nárůstu nákladů. Za bývalé primátorky Adriany Krnáčové byla připravená výstavba 8 stanic s depem a vlaky za 39 miliard Kč a dnes rada schválila výstavbu pouze 5 stanic bez depa za cenu přesahující 52 miliard. Za nesrovnatelně více peněz tedy Pražené dostanou mnohem méně a já jsem zvědav, jak si to vedení města a zejména primátor Hřib obhájí. Na inflaci tohle určitě uhrát nelze,“ uvádí dále Ondřej Prokop.

Praha jako nejdražší město

“Ještě pro zajímavost připomenu, že společnost Metroprojekt, která obhajuje aktuální navýšení ceny, projektovala v Sofii metro o 8 stanicích, včetně vlaků a technologií, které bylo dokončeno v srpnu 2020, za 10,5 mld. Kč. Ve Varšavě zase v roce 2019 vzniklo 6 stanic, včetně vlaků za 19,5 mld. Kč. Proč se Praha smířila s tím, že se bude Metro D stavět o více než 100 % dráž, než bylo plánované za minulého vedení a než je běžné v Evropě kolem nás? A konečně tedy asi víme proč tahle koalice musí neustále vše zdražovat,” uzavírá svůj příspěvek na sociální síti Ondřej Prokop.

Rudolf Hruboň