Svět podle lepšolidí

Dělá vám starost svoboda tisku v Maďarsku?

Zatímco si novináři v západní Evropě připadají stále méně bezpeční, dělá si Sorosův oblíbený hlídací pes pořád starosti kvůli svobodě tisku v Maďarsku. Dovolte, abychom se zasmáli.

Je tomu něco přes týden: někde na ulici v Amsterdamu postřelili oblíbeného nizozemského reportéra věnujícího se kriminalitě R. de Vriese, takže musel bojovat o svůj život.

K jinému případu násilí došlo v únoru, kdy v nebezpečné remešské čtvrti u Červeného kříže – o které mimochodem francouzský tisk často mluví jako o „citlivém území“ – téměř ubili fotoreportéra regionálního listu French L’Union Christiana Lantenoise. Několik dní visel jeho život na vlásku, načež strávil měsíc v umělém spánku. Včera ráno poprvé poskytl rozhlasu rozhovor o tomto incidentu.

Fotoreportér při této příležitosti podotkl, že „útok na novináře během jeho práce je něco nepřijatelného“, s vírou, že se tento případ stane testem svobody tisku.

S tím nemohu než souhlasit.

Nyní tedy žel jasně vidíme, že se už novináři v západní Evropě nemohou cítit bezpečni, jako tomu bývalo v minulosti. Přitom, jak se zdá, organizace uznávané jako „objektivní a nezávislé“ před těmito nedávnými případy ohrožení svobody tisku záměrně zavírají oči.

Například Reportéři bez hranic (RSF), jeden z oblíbených hlídacích psů George Sorose, umisťují na svém žebříčku světové svobody tisku v roce 2021 Nizozemsko na šestém a Francii na čtyřiatřicátém místě – zatímco Maďarsko, kde život žádného novináře není ohrožen, je tam umístěno až na 92. místě. Ano, dvaadevadesátém! Tedy někde mezi Haiti a Guinea-Bissau na západě Afriky.

To snad ti lidé nemohou myslet vážně.

A aby toho bodání do rány nebylo málo, minulý týden tito se Sorosem spřažení Reportéři bez hranic v jedné zprávě uvedli premiéra Orbána mezi 37 hlavami států a vlád na seznamu „nepřátel svobody tisku“. V čemž, netřeba dodávat, je ironie ažaž.

Komentář zveřejněn k 14. červenci 2021. Se souhlasem převzato z abouthungary.hu. Pro Konzervativní noviny přeložila Ivana Kultová. Originál zde.

Zdroj