Domácí

Dnes setkání v Břeclavi

Vidlák: Dnešní text je slabý. Jednoduše proto, že jsem se připravoval na vystoupení v Břeclavi a na dnešní článek mi zbylo málo prostoru i sil. Promiňte mi to prosím a berte dnešní text jen jako námět k diskusi. Pokud by vám to bylo málo, sedněte do auta a přijeďte do Břeclavi, kde dnes od pěti odpoledne budu hostem Petra Hampla. 

Pokud by se opravdu někdo vypravil (kromě Judity, která mi to už potvrzovala), prosím dejte mi vědět do mailu. Pan domácí se na vaši účast ptal a je pln obav o dostatek židlí. Pokud někdo přijedete, usnadněte nám organizaci tím, že mi dáte vědět. 

Adresa: 

Evangelický sbor, Náměstí svobody 4, Břeclav, v 17.00


A teď už dnešní text: 

Jak se nám blíží volby a jak se pomalu ukazuje, že je Babiš zase vyhraje a že naše dvě slavné koalice ani spolu dohromady nedají oněch potřebných 101 mandátů ve sněmovně, začíná se také měnit rétorika. Původní postoje, kdy Pirátostáni i Spolukoalice neměli pro Babiše dost pohrdání a porcovali si ještě neuloveného medvěda, tyto postoje se v posledních dnech stále zmírňují a zmírňují. 

Ještě malá odbočka – v tomto týdnu sledujeme poměrně značný nárůst covidu.  Na jednu stranu za to mohou testy ve školách – z prvního testování prý bylo asi 100 žáků potvrzeně pozitivních. Ti byli samozřejmě vytrasováni a troufám si tvrdit, že se v následných testech potvrdilo minimálně dalších sto případů v jejich rodinách. Což by odpovídalo nárůstu z konce týdne.  Tento týden se školáci testují dvakrát. V pondělí a ve čtvrtek. Pokud to bylo jen školami, tak by příští týden měl nárůst nakažených zase spadnout dolů. Pokud se nám tu epidemie nějak víc rozjíždí  a já se v předpovědích mýlil, budeme to koncem příštího týdne vědět. Ještě před volbami… 

Všichni Vlastimilové a Lubomírové Volní by se teď měli modlit jak šílení, aby počet případů vzrostl, protože to jim hraje do karet a prakticky to znemožňuje Babišovi vyhlásit konec opatření. Jakékoliv zpřísnění a nebo jen očekávatelné zpřísnění opatření teď bude voliče nahánět směrem k Volnému a celého jeho seskupení.   

Zpět k věci..

Předpokládám, že jste zaregistrovali několik článků v majnstrýmu o tom, že si ODS nemá zavírat dveře k ANO, protože mají společný program,  protože na komunální úrovni jim spolupráce funguje… a tak vůbec. Koneckonců o vládě s ODS už Babiš mluvil před čtyřmi roky, kdy mu ale profesor Fiala na námluvy nekývnul. 

Teď se zdá, že začínají vyhřezávat všechny chyby modroptáků, které jejich předseda dopustil. Jednak se spojil s TOPkou a KDU, což hodně tradičních voličů ODS nepřekousne… a když i sama ODS ústy některých tvrdí, že s Babišem mají společný program, kam asi tito volič půjdou? Ano k Babišovi.  Takže Fiala pomáhá jiným, aby po zádech ODS vylezli do parlamentu a už teď je prakticky jasné, že se hned po volbách budou muset rozkmotřit. 

K tomu ty skvělé plakáty o Babišovi jako hrozbě, kterou je nutno zastavit…  

Já osobně si myslím, že Spolukoalice dopadne o dost hůř než jí předpovídají průzkumy.  Právě proto, že teď v té nejvypjatější části kampaně začínají najednou vypadat jako chytrá horákyně. Najednou je vidět, že někteří jejich členové by rádi vládli s Andrejem a jiní se tomu zatvrzele brání. Je vidět nervozita… sakra vždyť podle současného stavu bude mít Babiš na výběr. Může si vládu udělat přesně podle ODSáckých plakátků – s Okamurou a Vojtou Filipem. Ale to by bylo fůj před EU a Německem. Kdyby se ODS nabídla, určitě by to pro oligarchu byla schůdnější koalice a míň by musel leštit kliky v Bruseli. 

Ale ty plakáty o Babišovi jako hrozbě… 

Logika je pro ODS vlastně jednoduchá… Buď s Babišem ve vládě a nebo zase čtyři roky v opozici. Kolik mají zásadových členů ve vedení? A kolik z nich se v uplynulých měsících namlsalo, už se viděli v ministerských křeslech a teď jim to zase utíká? Kolik z nich udělá cokoliv, aby se ke korytu dostali? Za každou cenu, protože ty čtyři roky za to stojí? A že po nich potopa? Koho by to zajímalo… 

Pokud ODS s Babišem půjde (a já myslím, že pokud bude mít možnost, tak to udělá), zřejmě dopadne jako ČSSD. Bude Andrejem obrána o politický program, dostane ta nejblbější ministerstva, kde se to vlastně ani nedá dělat dobře,  všechno špatné půjde za ní a Babiš si přivlastní všechno dobré. A během čtyř let někteří voliči zjistí, že mohou volit rovnou Babiše, protože proč chodit za kováříčkem a zbylí voliči odejdou jinam, protože v ODS už není nic, co by mělo smysl volit. 

Pokud ODS s Babišem nepůjde, tak to ale bude porážka v těchto volbách. Bude nutné z ní vyvodit důsledky, bude zapotřebí na někoho shodit vinu za debakl a nést důsledky toho, že šli do koalice s naprosto nesourodými úhlavními kamarády. Bude zapotřebí vysvětlit, jak se mohlo stát, že Babiš byl na lopatkách, ale stejně to uhrál a ODS měla šanci, ale propásla ji. 

Ať se na to dívám, jak se na to dívám, profesor Fiala má svoje dny jako předseda už sečtené. Buď ho jeho kamarádi budou muset odejít, aby nepřekážel koalici s ANO a nebo ho odvolají za zpackané volby a další čtyři roky v opozici s Pekarovou a Jurečkou.  Za ty plakáty o Babišovi jako hrozbě, za ty bude Andrejko chtít něčí hlavu. Ta Fialova se úplně nabízí. 

Zdroj a diskuze zde.