TopZahraničí

Evropský parlament potvrzuje: Demokracii si referendy rozvracet nenecháme!

Evropský parlament zrušil imunitu katalánských europoslanců a připravil tak cestu pro vydání do Španělska kvůli referendu o nezávislosti

Evropský parlament hlasoval o zbavení imunity europoslanců Carlesa Puigdemonta, Toni Cominové a Clary Ponsatiové, což připravilo půdu pro jejich vydání do Španělska kvůli jejich rolím v zakázaném referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017.

Tito tři politici byli zvoleni do Evropského parlamentu v roce 2019 poté, co před dvěma lety uprchli ze Španělska, aby se vyhnuli zatýkacím rozkazům za pobuřování, poté, co pomohli uspořádat a spustit referendum o nezávislosti v roce 2017 v Katalánsku, přestože je španělská ústřední vláda zakázala.

Španělsko v loňském roce požádalo Evropský parlament o hlasování o zbavení imunity tří politiků, ale toto hlasování bylo odloženo kvůli pandemii koronavirů.

Puigdemont ztratil imunitu při hlasování 400–248, zatímco Comin a Ponsati ztratili ochranu při hlasování 404–247, což potvrdilo doporučení, které minulý měsíc vydal výbor Evropského parlamentu.

Zpráva výboru stanovila, jak by tito tři jednotlivci měli ztratit ochranu proti obviněním podaným Španělskem, protože ke zločinům (!!) , na základě kterých jsou obviněni, došlo před nástupem do funkce a nesouviselo to s jejich prací jako poslanců Evropského parlamentu.

Těmto třem osobám nyní hrozí, že budou vydány zpět do Španělska, aby čelily obvinění. Země, v nichž v současné době hledají útočiště, se mohou rozhodnout, zda vyhoví soudní žádosti ze Španělska. Puigdemont, bývalý prezident Katalánska, a Comin, bývalý ministr školství v regionu, mají bydliště v Belgii, zatímco bývalý ministr zdravotnictví Ponsati v současné době žije ve Skotsku.

Očekává se, že Španělsko znovu aktivuje evropský zatýkací rozkaz, který byl vydán pro obvinění z pobuřování a zneužití veřejných prostředků, a postoupí věc Evropskému soudnímu dvoru.

Související článek „Odtrhne se Katalánsko?

Zdroj