Svět podle lepšolidí

Exministr kultury Herman převezme nejvyšší sudetoněmecké ocenění

Novinky: Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

„Je to významná cena, jejíž laureáti jdou napříč politickým spektrem. Je to o stavění mostů, o kultuře připomínání, kterou jsem se vždy snažil uplatňovat,“ řekl k ocenění sám Herman.

Bývalý ministr kultury Herman obdržel německé státní vyznamenání

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením „milí krajané“, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi.

Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019. Tento sjezd byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední.

Cenu převzal i Petr Uhl

Nejvyšší sudetoněmecké ocenění, které nese název po českém králi a římském císaři Karlu IV., je propůjčováno za zvláštní přínos k porozumění mezi národy střední Evropy. Cena se uděluje každoročně od roku 1985, kdy ji dostal někdejší československý generál a exilový politik Lev Prchala.

Cenu dostali v minulosti například vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn, narozený v Čechách, německý exprezident Karl Carstens, někdejší bavorští premiéři Edmund Stoiber a Horst Seehofer, německo-český politik Milan Horáček, český publicista Petr Uhl nebo pamětník holokaustu, novojičínský rodák Max Mannheimer.

Letos se sudetští Němci sejdou v náhradním termínu od 16. do 18. července. Své sjezdy SL pořádá vždy o letnicích, loni a také letos to ale kvůli koronaviru nebylo možné.

Zdroj