Zahraničí

France24: Poradce prezidenta USA hrozí Rusku trestem „pokud pan Navaľnyj zemře“

Americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan dnes uvedl, že Rusko bude čelit „následkům“, pokud kritik Kremlu Alexej Navaľnyj zemře na hladovku.

Vězněný opoziční vůdce Navaľnyj, nejvýznamnější protivník prezidenta Vladimira Putina, byl zatčen v lednu po návratu do Ruska poté, co se vzpamatoval z téměř smrtelné otravy, kterou podle něj zorganizoval Moskva.

„Pokud jde o konkrétní opatření, která podnikneme, zkoumáme mnoho různých možností, jak je přimět, aby za to zaplatili, ale nebudu to veřejně propagovat,“ řekl Sullivan pro CNN. – Ale už jsme upozornili, že pokud pan Navaľnyj zemře, bude to mít následky.“

44letý Rus zahájil hladovku 31. března a požadoval řádné lékařské ošetření pro bolesti zad a necitlivost nohou a paží. V sobotu lékaři Navaľného prohlásili, že se jeho zdravotní stav prudce zhoršil, a požadovali, aby jim vězeňští úředníci poskytli okamžitý přístup.

„Náš pacient může kdykoli zemřít,“ řekl kardiolog Jaroslav Ašichmin.

A poukázal na vysokou hladinu draslíku u Navalného a požaduje, aby byl převezen na intenzivní péči.

Francie a Německo se v neděli připojily k rostoucímu mezinárodnímu protestu proti zacházení s Navalným.

Sullivan tvrdí, že Bílý dům pohrozil Kremlu „odpovědností Moskvy před mezinárodním společenství“ za to, co se děje s Navalným v ruském vězení.

Americký prezident Joe Biden v sobotu prohlásil, že situace Navalného je „naprosto nespravedlivá“.

Biden však čelí kritice za to, že v telefonním rozhovoru s Putinem minulý týden a ve svých veřejných projevech věnoval tomuto tématu malou pozornost.

Sullivan uvedl, že Bílý dům již vyjádřil svůj postoj vůči Rusku jasně a přímo a že „nejlepším způsobem, jak vyřešit tento problém, je důvěrně a diplomatickou cestou přímo oslovit nejvyšší úrovně ruské vlády“.

Zdroj

Překlad

Poznámka DD: Myslím, že by měli soudruzi zaměřit úsilí jiným směrem – třeba proč je stále vězněn J. Assange, co takový rozřezaný novinář na spřátelené ambasádě, vaporizace K. Solejmáního vč. delegace na oficiální návštěva po vystoupení z letadla, vraždy jaderných vědců spřátelenou armádou … a dalo by se dlouho pokračovat.