Zahraničí

Glen Greenwald: Je tady domácí válka proti teroru

Žádného rozvažování není třeba – ti, kdo už moc mají, ji žádají – jedinou otázkou je, na jak silnou opozici tato moc narazí.

Poslední dva týdny proběhly jako vlna vydávání nových domácích policejních pravomocí i rétoriky ve jménu „boje proti terorizmu“, který je přesnou kopií nejhorších výstřelků první války proti teroru, zahájené před 20 roky. Tento trend nevykazuje jediný náznak toho, že by spolu s tím, jak se vzdalujeme od nepokojů před Kapitolem ze 6. ledna t.r., oslaboval. Opak je pravdou: ten trend stále sílí. Jsme svědky toho, jak se z monopolů Silicon Valley (světové centrum počítačového průmyslu), valí záplava výzev k agresivnějšímu policejnímu dohledu nad vyjadřováním lidí. Viditelně zmilitarizovaný Washington D.C. od nového prezidenta a jeho spojenců požaduje nový domácí protiteroristický návrh zákona, zaměřený proti členům Kongresu, proti občanům, proti „pobuřování“, proti „zradě“ a proti „terorizmu“, což vše je poháněno radikálním nadužíváním dvou výrazů, kterými jsou „podněcování“ a „násilí“, a je doprovázeno výzvami, aby občané více spolupracovali s FBI ve smyslu hesla: pokud něco uvidíš, tak něco řekni. Společně s tím pak kráčejí požadavky na nový systém domácího dohledu a špízování. Někteří z poctivějších navrhovatelú této  nové domácí války proti teroru otevřeně přiznávají, že ji chtějí modelovat podle protiteroristcké války první. Jeden z reportérů deníku  New York Times napsal, že bývalý zpravodajský pracovník v pořadu Hodina zpravodajství na televizi PBS řekl, že USA by podle vzoru Komise pro 11. září měly uvažovat o zřízení Komise proti domácímu extrémizmu, ve které by se některé ze zkušeností z boje proti Al-Khaida aplikovaly zde doma. A generál McChrystal, který léta sloužil jako náčelník velitelství Spojených speciálních  operací v Iráku a byl též nejvyšším velitelem spojeneckých sil v Afghánistánu, v interview na Yahoo News takto otevřeně přirovnal právě zahajovanou válku domácí k protiteroristické válce před 20 lety:

Podobnou dynamiku ve vývoji Al-Khaida jsem skutečně pozoroval v Iráku kde celá generace mladých rozlobených Arabů s nejistou budoucností následovala mocného vůdce, který jim sliboval, že je přivede do lepšího světa, a naplnil je ideologií, jež ospravedlňovala násílí. Totéž se dnes odehrává v Americe…Mám za to že my jsme v tomto radikalizačním procesu ještě mnohem dál a čelíme mnohem těžšímu problému, než si většina Američanů uvědomuje.

Zdroj