Domácí

Glosa Petra Hampla

Všimněte si, že v diskuzi o ruské vakcíně Sputnik nikdo neargumentuje tím, jaká je účinnost, jaké jsou vedlejší účinky, jak chrání proti novým mutacím atd.

Jediná otázka je, které má razítko. Jestli má správné razítko, je to super. Jestli nemá správné razítko, nemůžeme očkovat.

A ono to není lepší ani ve vědeckých skupinách! I tam převládá zaměření na razítka. Jako by virus nezastavovaly protilátky, ale razítko EMA nebo razítko SÚKLu.

Obávám se, že je to typický znak celkového myšlenkového nastavení. Přestává záležet na tom, jaké věci jsou. Záleží, jak se o nich píše v novinách. Jaké powerpointové prezentace jsou o nich vytvářeny. Jaká razítka získají. Jestli o nich někdo prohlásí, že jsou xenofobní a populistické nebo naopak židovsko-zednářské.

Jenže zároveň se potkáváme s jevy, které na razítka kašlou. Džihádista vás podřízne, i když bude mít na spise napsáno “deradikalizován”. Virus vás pošle na plicní ventilaci, i když budou na všech preparátech správná razítka. Nová generace bude nevzdělaná, i když bude na vzdělávacím programu stovka doporučení.

Problém je v tom, že navzdory tomu chybí zpětná vazba. Státní správa, korporace i média reagují na prezentace a razítka, nikoliv na skutečnost. A metastázuje to i mezi obyčejné lidi.