Válečné přípravy v souvislostech

Historický posun – Čína staví přes 100 jaderných raketových sil

Čína zahájila výstavbu více než 100 nových sil ICBM v poušti poblíž města Jumen na severozápadě země, píše The Washington Post s odvoláním na nezávislé odborníky. Jak uvádí noviny, může to znamenat významné rozšíření pekingského jaderného potenciálu.

Vědci z Centra pro nešíření jaderných zbraní Jamese Martina zkoumali snímky z komerčních satelitů a zjistili, že se pracuje na několika místech o rozloze stovek kilometrů čtverečních v čínské provincii Gansu.

Na 119 téměř identických staveništích jsou prvky podobné těm, které se nacházejí na odpalovacích zařízeních určených pro čínský arzenál balistických raket s jadernými hlavicemi.

Pokud by bylo vytvořeno více než 100 nových raketových sil, znamenalo by to pro Čínu „ historický posun “ , protože se předpokládá, že tato země má relativně skromný arzenál 250 až 350 jaderných zbraní, uvádí se v článku.

Skutečný počet nových raket určených pro tato sila není znám, ale mohlo by to být mnohem méně. V minulosti Čína již vytvořila falešné doly, připomíná The Washington Post.

Během studené války vypracovaly Spojené státy plán přesunu svých ICBM prostřednictvím sítě sil. Byla to jakási hra  „jaderného náprstku“, takže sovětští vojenští stratégové nikdy nemohli přesně vědět, kde jsou rakety.

Jeffrey Lewis, expert na jaderný arzenál ČLR, označil rozsah výstavby za „ neuvěřitelný “ a vyjádřil názor, že tento „ stavební boom “ hovoří o snaze Pekingu posílit důvěru v čínské jaderné odstrašující prostředky.

Jak poznamenal The Washington Post, informace o stavěných dolech se objevily po nedávných varováních Pentagonu o rychlém rozvoji čínského jaderného potenciálu.

Zdroj