Zahraničí

HISTORIE: Před 18 lety zahájily USA nelegální válku proti Iráku

20.3.2003 byla zahájena invaze amerických vojsk do Iráku pod kódovým označením „Operace Irácká svoboda“. Nikdy nebyla schválena OSN a byla proto porušením mezinárodního práva.

Smyšlená záminka

Tato vojenská operace iniciovaná Spojenými státy byla vyvolána pod smyšlenou záminkou údajné existence zbraní hromadného ničení v Iráku a nebyla schválena OSN. Z hlediska mezinárodního práva se tedy jednalo o nelegální akci.

Snahy o svržení Saddáma Husajna

Od skončení tzv. první války v Zálivu, kdy byl osvobozen Kuvajt, byly USA nespokojeny s tím, že při ní na základě tlaku mezinárodní veřejnosti nemohli svrhnout režim prezidenta Saddáma Husajna. Vztahy mezi USA a Irákem tak byly stále napjatější.

Zapojení CIA

Zejména po událostech z 11. září 2001 převážily v USA síly požadující silové řešení vztahů s Irákem. Proto zpravodajská služba CIA dostala za úkol vytvořit dostatečně pádné záminky pro vojenskou intervenci. Tou záminkou se mělo stát údajné pokračující držení zbraní hromadného ničení iráckým režimem.

Porušení mezinárodního práva

Spojeným státům se však nepodařilo ani po úporném úsilí přesvědčit převážnou část mezinárodní veřejnosti o svých argumentech a proto se nakonec rozhodly k napadení Iráku bez souhlasu OSN a porušily tak pravidla mezinárodního práva, kterých se jinak vehementně dožadují v jiných případech mezinárodních konfliktů.

Výsledkem rozvrácená země

Za dobu nezákonné okupace Iráku až do roku 2011 zemřelo v důsledku války více než 100 tisíc iráckých občanů. Země skončila v rozvratu a chaosu, ze kterého se dodnes nevzpamatovala a který také umožnil vznik tzv. Islámského státu na části iráckého území.

Zdroj: Wikimedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň