Zahraničí

Joe Biden trvá na vydání Juliana Assange do USA

Ivan David: Zatímco jeden politický proces je Západem horlivě odsuzován – soud Alexeje Navalného v Rusku – druhý je horlivě podporován – impeachment bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa – je ten třetí pro jistotu úplně ignorován – žádost o vydání Juliana Assange do USA, na němž trvá i nový prezident Joe Biden.

Trump nepřekročil svůj stín – ani jsem to nečekal. Neomilostnil whistleblowera Juliana Assange, novináře a zakladatele Wikileaks. Provinil se přece proti „zájmům USA“ – a v tom všichni US prezidenti bratři jsou. Trumpovi nehrozí vězení – zatím – ale možnost okusit, jak chutná politický proces, nyní má. K tomu někdy později.

Opět ale dvojí, trojí a kolikátý metr. Včera jsem připomněl masakry civilistů pod rouškou boje proti PKK v Turecku, kde v letech 2015 – 2017 zemřely tisíce lidí, aniž to vyvolalo byť jen poloviční rozruch jako 3,5 roku káznice pro Alexeje Navalného. Selahattin Demirtas, kurdský politik, který masakry odsuzoval, byl poté odsouzen na 8 let do vězení za „podporu terorismu“. Základ tohoto obvinění tvořil jeho projev z roku 2013, kde vyzýval tureckou vládu, aby s Kurdy jednala jako s občany svého státu.

Proto možná je to právě kurdská politička a poslankyně Bundestagu Sevim Dagdelen (Die Linke), zvyklá hájit svobodu svých lidí proti lhostejnosti světa, která silně odsoudila pokračování Assangeova procesu. Na svém facebooku uvedla:

„Jaké zklamání, jaký to skandál! Americký prezident Joe Biden namísto toho, aby omilostnil Juliana Assangea a ukončil šílené pronásledování zakladatele Wikileaks, trvá na vydání. To znamená, že nováček v Bílém domě je ohledně jednání s whistleblowery v dokonalém souladu s Donaldem Trumpem.

Bez ohledu na všechna mezinárodní odvolání ze strany různých skupin pro lidská práva a novinářských sdružení se americké ministerstvo spravedlnosti odvolává proti rozhodnutí britského soudu, že Juliana Assange nelze převést do USA ze zdravotních důvodů. Ve Spojených státech hrozí vyšetřovacímu novináři 175 let vězení ve vězení Supermax s maximální ostrahou za odhalování válečných zločinů. Americká vláda ospravedlňuje své pronásledování mimo jiné zákonem o špionáži z doby první světové války!

Julian Assange má být exemplárně potrestán. To má odradit whistleblowery a novináře z celého světa. Julian Assange musí být z humanitárních a ústavních důvodů okamžitě propuštěn z britské samovazby v Belmarsh, aby se mohl zdravě vzchopit a náležitě se bránit! Je třeba zabránit vydávání Juliana Assangea do USA, a to i za vlády prezidenta Joe Bidena. Do vězení mají jít pachatelé válečných zločinů, a ne Julian, který jejich odporné zločiny zveřejnil!“

Alespoň někdo se ozývá na podporu někoho jiného než Jediného politického vězně na planetě, ruského opozičníka Alexeje Navalného. Jestli ten nepatří do vězení, protože soud za zpronevěru je považován za politický nástroj, tím méně do něj patří Julian Assange! To samé platí pro desetitisíce politických vězňů v Turecku a kdekoli. Až bude měřeno jedním metrem všem, budeme se moci bavit o rovnosti lidských práv. Dříve rozhodně ne.

Zdroj