Zahraničí

HISTORIE: Před 76 lety vyzkoušely USA účinky atomové bomby na lidech

6. a 9. srpna 1945 shodily Spojené státy americké atomové bomby na japonská města Hirošima a Nagasaki a zabily tak desetitisíce převážně nevinných civilistů. Jedná se o největší hromadnou vraždu novodobé historie.

Historická situace

V létě 1945 2.světová válka v Evropě již skončila a zbývalo porazit Japonsko. Navzdory 6 měsíců trvajícímu bombardování se Američanům nepodařilo Japonsko porazit. Jelikož se tehdejší americká administrativa obávala vysokého počtu obětí při pozemní invazi, rozhodla se řešit situaci použitím nově vyvinutých atomových zbraní.

Vývoj zbraně zastrašení

USA začaly již během války budovat základy své světové nadvlády pro poválečnou dobu a z toho důvodu byla v rámci projektu Manhattan vyvinuta atomová bomba jako prostředek pro zastrašování všech, kteří nebudou konat v americkém zájmu. Američané sice provedli testy nové zbraně, stále ale chybělo vyzkoušení jejího účinku v reálné situaci. Uvítali proto jako záminku pokračující odpor Japonců v létě 1945.

Oběti

V Hirošimě zahynulo po svržení atomové bomby okamžitě 70 000 – 80 000 lidí, neboli 30% její populace, některé odhady uvádí, že do roku 1950 zemřelo až 200 000 lidí následkem rakoviny a dalších dlouhodobých účinků. V Nagasaki se počet obětí zabitých okamžitě odhaduje v rozmezí 40 000 – 75 000 a celkový počet úmrtí do konce roku 1945 na 80 000 převážně nevinných civilistů.

Výbuch atomové bomby jako vědecký experiment

Příslušníci americké armády pořídili v obou postižených městech tisíce fotografií a filmů, a to dokonce barevných, což nebylo v té době ještě zdaleka běžné.

Začátek studené války

Svržení atomových bomb na Japonsko také odstartovalo studenou válku vedenou USA vůči tehdejšímu Sovětskému svazu. Spojené státy začaly SSSR vyhrožovat zničením atomovými zbraněmi a Kreml tak musel urychleně vyvinout vlastní atomovou zbraň na svoji obranu.

Američané se dosud neomluvili

Je smutné, že se Američané ani po tak dlouhé době nedokázali Japonsku za tyto barbarské činy omluvit. Svědčí to však o přetrvávajícím agresivním myšlení a mezinárodní politice z pozice síly, kterou USA uplatňují i více než 70 let od skončení 2.světové války.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň