Ideozločiny

Indie se nestaví na stranu USA, proto porušuje lidská práva?

Washington a na něj navázané ideologické kruhy po celém Západu mají pro svoji svatou válku za ovládnutí světa trojici jakýchsi posvátností, za které prý bojují: vládu zákona, demokracii a ze všeho nejsvětější – lidská práva. A v těch všemožných hodnotících zprávách, podle nichž se určuje, jak mají být USA a za nimi sešikované země na někoho zlí nebo hodní, se to stanovuje podle dodržování těchto svátostí.

Podíváme-li se však na kritéria tohoto hodnocení, těžko se ubránit dojmu, že jediným kritériem musí být stupeň poslušnosti k Washingtonu, a tyto hodnoty porušuje každý, kdo jako svobodná země sleduje své zájmy ve prospěch svých občanů, které takovým počínáním prý okamžitě „utlačuje“. Na absurdity těchto hodnocení můžeme poukázat, aniž bychom se vraceli k černé komedii bizarních bájí o čínském Xinjiangu, např. na prohlašování Maďarska za zemi porušující demokracii, kterou proto prezident Biden nepozval, na rozdíl třeba od Kosova, na summit o demokracii. Přitom ta „nedemokratická“ maďarská vláda se přes pluralitní systém těší extrémně vysoké podpoře voličů, o jaké mohou její kritici v USA či v Evropě jen snít. Nebo na podivná „zjištění“ poslední nedávné americké výroční zprávy o lidských právech, která pokrývá celý svět kromě USA samotných. – Pochybovat o tom, že USA jsou lidskoprávním rájem a zkoušet je opravdu hodnotit by asi byla urážka majestátu hegemona.

Ta poslední zpráva např. objevila, že v Afghánistánu, kterým konečně už nezmítá krutá válka a nevládne mu okupační loutková vláda, která měla takovou „legitimitu“, že se sama zhroutila, než stihla podle dohody předat moc, dochází k těžké erozi lidských práv. Válka, strach a bída, když je vedou USA, osvobozuje a mír a ekonomické a společenské zotavení, když ho nevedou USA, utlačuje.

Extrémně nádherným příkladem je ovšem Indie. Tu USA a Západ vždy chválily, jak sdílí Západní demokratické a liberální hodnoty. Konec konců její uspořádání veřejné správy, práva a vztahů mezi občany a státem vychází z anglosaského modelu, tak by to mělo být logické, a útoky na lidská práva v této zemi v americké zprávě nebyly zvykem, zvláště když se připojila k alianci QUAD v podstatě postavené proti Číně.

Ovšem došlo k události, která indickou situaci v lidských právech změnila. Nešlo o nic, co by se změnilo uvnitř Indie samotné. Indie se ovšem zachovala podle svých zásad držet se stranou mezinárodních sporů, které se jí netýkají, a nehrát si v něčem na správňáka, který se přidává k něčí „svaté válce“. A tak odmítla zříci se svého nestranného postoje k situaci na Ukrajině a izolovat se od svého tradičního obchodního partnera Ruska, ani v nákupech zbraní jako protivzdušné raketové systémy S-400 nebo v nákupech ropy a dokonce s ním jedná o vzájemném vyrovnání v národních měnách s vyhnutím se dolaru. Takto na Washingtonu nezávislá zahraniční politika však musí mít dopady na výroční zprávu o dodržování lidských práv ve světě a Indie se hned jejich narušitelem ve zprávě stala.

Ve výroční zprávě ministerstva zahraničí o praktikách lidských práv v zemích za rok 2021 z minulého týdne se tentokrát náhle tvrdilo, že v Indii kromě jiných problémů dochází ke svévolnému věznění a zadržování vládními orgány, k mučení a k nelidskému zacházení ze strany policistů a vězeňských dozorců a k omezování svobody Internetu.

Ovšem Indie se např. potýká v Džammú a Kašmíru i ve svých severovýchodních státech s terorismem a s povstáním levicových geril, stejně však nezavedla tak drastická opatření proti lidským právům a svobodám jako americký zákon Patriot Act zavedený „k boji proti terorismu“ po 11. září. I v Indii jsou nemalé problémy se zločinností, ale policie tam lidi nestřílí tak hojně jako jejich kolegové z USA.

Podle Ommcom News se Al Kajda pokouší v celé Jižní Asii zasévat sektářství, k čemuž slouží i video pokoušející se radikalizovat muslimy v Indii. Tato teroristická organizace vydala video, v němž se vůdce Al Kajdy Ayman Al-Zawahiri pokouší mezi asi 200 miliony muslimy v Indii rozdmýchat sektářské šílenství, takže jak vidíte, indická vláda omezuje svobodu internetu, když znesnadňuje šíření těchto videí.

V roce 2020 vydal Středovýchodní institut vlastní zprávu vydanou jako výzkumnou práci o mezinárodním terorismu od analytika Asfandyara Mira, který zjistil, že „Al Kajda vynaložila značnou energii, aby roztrubovala údajné indické excesy v Kašmíru“ a že tato globální teroristická skupina „asi pro své plány v Kašmíru chce využít Afghánistán nejspíš nezávisle ale možná i v tandemu s džihádistickými teroristickými skupinami spjatými s Pákistánem jako Jaish-e-Mohammad a Lashkar-e-Taiba.“ Takže vidíte, že americká zpráva o lidských právech má dobré podklady, když může čerpat informace o těchto excesech ze zprávy Al Kajdy. A samozřejmě země s 1,4 miliardou obyvatel, kde je nemálo problémů s organizovaným zločinem s veškerým extremismem, který v jiných zemích vede i k občanským válkám, nemůže vše řešit vždy úplně v rukavičkách. Ale kromě výroční zprávy o údajném porušování lidských práv Indií káravě promluvil i americký ministr zahraničí Blinken.

Z tohoto důvodu indický ministr zahraničí Jaishankar v reakci na Blinkenovu provokaci řekl:

„Podívejte, lidé mají právo mít na nás názor. My ale máme úplně stejně právo na názor o jejich názorech a o zájmech a o lobby a o vyslovujících se bankách, které za tím jsou.“

„A tak také poukazujeme na problémy s lidskými právy, které zrovna vyvstaly v té jejich zemi obzvláště, když se to týká naší komunity. A ve skutečnosti zrovna včera jsme na jeden takový narazili,“ dodal.

Blinkenova obvinění proti Indii totiž přichází spolu s tím, jak byli 12. dubna během nenávistného útoku napadeni v New Yorku dva Sikhští muži. K útoku došlo na stejné křižovatce, kde byl minulý týden brutálně zmlácen 70letý sikhský turista z Indie Nirmal Singh.

„Sikhové se opakovaně potýkají s tímto druhem násilí, nyní už několikrát na tom samém místě jenom tento měsíc,“ řekl Nikki Singh vedoucí politický a právní manažer Sikhské koalice. „Jako organizace, která pracuje v boji a v prevenci nenávisti, nadále stojíme za sikhskou komunitou v Queensu i ve všech postižených komunitách v městě New York, které takové nenávistné zločiny zažívají běžně.“

Sikhští Američané říkají, že se s „neviditelným“ rasismem potýkají už roky. A to je nepochybně pravda, zvláště když si vzpomeneme, že Balbir Singh Sohdy byl prvním člověkem, který byl v USA zavražděn během údajného „odvetného útoku“ proti muslimům za neblaze proslulý teroristický útok 11.9. Podle údajů FBI došlo z roku 2019 do roku 2020 k 68 % nárůstu proti-sikhských nenávistných útoků, z nichž většinu spáchali bílí Američané. Sikhové přitom mají vlastní náboženství a nejsou to muslimové, přesto právě na ně se v USA hojně útočí a indická vojska, bojující proti muslimským extremistům se z větší části skládají ze sikhských vojáků.

Mohou za těchto okolností zrovna USA Indii kárat, že porušuje lidská práva?

Karel Pavlíček, zvláštní korespondent CMG v Praze

USA se pokouší zavléct do Ukrajinské krize globální finanční systém

Zdroj