Ideozločiny

Slava Ukrajině … Herojam slava.

Snad ještě nikdy se mi nestalo, že by se mi udělalo u zpráv naší vaší ČT až fyzicky špatně. Jo, zasměju se, zanadávám, ale tohle, co jsem viděla, byl pro mě šok. Běžela reportáž o dobrovolnících, hlásících se do hrdinný bojů za Ukrajinu. Samozřejmě oslavná reportáž. A v závěru reportáže byl záběr na asi tak sedm, osm, mládenců, podle komentáře jsem pochopila, že to by měli být zřejmě ti čeští kluci. Jeden v popředí, ostatní v řadě za ním, v maskáčích, ozbrojení, maskovaní. Ten vpředu se udeřil pravicí v hruď a tvrdě zvolal – slava Ukrajině. Řada za ním též s mužným úderem do hrudi odpověla drsně – Herojam slava.

A tady se mi udělalo zle. Protože tenhle pozdrav není dnešní, je věkovitý. Ti mládenci, kteří jsou teď děsně in, možná ani netuší, že tenhle pozdrav a lidé, kteří ho používali, vzbuzovali na druhé světové války děs a hrůzu. Těmhle mládencům asi už dneska vůbec nic neříká pojem banderovci.

Stěpan Bandera, bojovník za nezávislost Ukrajiny. Zní to na první pohled krásně, ale faktem je, že tento hrdý Ukrajinec spolupracoval s Hitlere v naději, že mu nacistický vůdce pomůže Ukrajinu osamostatnit. Ve své snaze o „očistu“ Ukrajiny vyhlazoval vesnice, osady, usedlosti. Jenom v červenci 1943 za pouhých pět dní zavraždili banderovci na 17 000 Poláků. Ve Lvově to bylo 8 000 Židů, Rusů a Poláků. Nechal masakrovat i volyňské Čechy. Krutost jeho oddíl byla pověstná. A děsivá. Vesničany přibíjeli jeho muži na vrata stodol, těhotným ženám párali břicha a vytrhávali ještě nenarozené děti, upalovali, znásilňovali, mučili, věšeli…

Poté, co vyhlásil Bandera samostatnou Ukrajinu, u Hitlera narazil. Hitler nechal celou ukrajinskou banderovskou vládu zatknout, pár jejích členů zastřelit a ostatní včetně Bandery skončil v Sachsenhausenu. Ale zbytky banderovců bojovali dál. Z části z nich se později stali příslušníci Waffen SS, část pomáhala Němcům vyvražďovat ukrajinské Židy a komunisty. Někteří dělali dozorce v koncentračních táborech, kde prosluli svou krutostí. Na sklonku války se banderovci dostali i na Slovensko a Moravu, kde na ně pamětníci také nezapomněli.

A nyní je onen Bandera ukrajinským národním hrdinou. Prapory Azov, Pravý sektor, Donbass a další mají v označení buď stylizované nebo autentické symboly oddílů Waffen SS. Ani hákovými kříži se na Ukrajině nijak nešetří. Pochodňové průvody, Himmlerovo černé slunce. A pozdrav banderovců, kladený kdysi na roveň nacistické vztyčené paže, je nyní oficiálním pozdravem ukrajinských vojsk.

A mně je špatně. Z té hloupé propagandy jediného správného názoru, z hlouposti dnešních hlásných trub, z přepisování, zamlčování a překrucování historie, z vymývaných a vymytých mozků. Vždycky jsem sledovala dokumenty o Třetí říši, protože jsem chtěla pochopit, jak dokázali nacisté zblbnout celý národ. Mohla jsem si ušetřit čas. Teď to mám in natura a v přímém…ne, ne přímém přenosu, ale přímo v živém vysílání.

Hitler se musí v pekle válet smíchy. Všechny západní státy, které proti němu kdysi bojovali, teď podporují jeho pohrobky až na hranici jaderné války.

To jsou paradoxy, pane Vaněk.

Hlavně že Slava Ukrajině, Herojam slava.

Zdroj