„Je mi líto, že zahraniční politiku EU určují takový lidé,“ uvedl šéf MVZ RF na adresu Borrella

0
(0)

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov reagoval na vyjádření vysokého představitele Evropské unie pro zahraniční politiku Josepa Borrella ohledně toho, že EU nemůže dovolit Rusku a Číně kontrolovat situaci kolem Afghánistánu.

Připomeňme, že minulý týden Josep Borrell uvedl, že Brusel nemůže dovolit Moskvě a Pekingu kontrolovat situaci kolem Afghánistánu. Podotknul, že v současnosti se řeší budoucnost země i možné formování vlády národní jednoty, čehož se můžou účastnit různé politické síly, včetně představitelů bývalého vedení.

„Pokud šéf zahraniční politiky Evropské unie přemýšlí v takových kategoriích, pak mi je líto členských států, které musí takovou filozofii poslouchat a podle všeho i podporovat,“ řekl Lavrov na tiskové konferenci, která se konala po schůzce s jeho maďarským protějškem Péterem Szijjártóem.

Dále vyjádřil svoji lítost nad tím, že takové osoby určují politiku Evropské unie.

„Pan Borrell se nestará o správné věci, je potřeba se starat o to, aby Afghánci co nejdříve uklidnili svoji zemi. A taková mentalita – nelze dát Afghánistán Rusku a Číně, je z kategorie – buď – anebo: Ať si státy vyberou, buď jsou se Západem, nebo jsou s Ruskem a Čínou. Je smutné, když zrovna takoví lidé určují směřování zahraniční politiky Evropské unie,“ řekl Lavrov.

Změna moci v Afghánistánu

Na pozadí stažení amerických vojsk z Afghánistánu hnutí Tálibán* začalo velmi rychle postupovat a obsazovat území Afghánistánu, až nakonec obsadili všechna velká města a vyhlásili konec dvacetileté války. V současnosti se řeší otázka mechanismu řízení země. Momentálně jedinou provincií, kterou zatím Tálibán* nekontroluje je Pandžšír. Jedná se o jeden z nejmenších regionů země severovýchodně od Kábulu, co do rozlohy i počtu obyvatel.


*teroristická organizace zakázaná v Ruské federaci

Zdroj

MZV RF se vyjádřilo k sankcím EU, k obnově dialogu s Maďarskem a také výrobě ruské vakcíny Sputnik V

Rate this post

Souhlasíte s článkem?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Vote count: 0

Zatím nehodnoceno, budete prvním