Zahraničí

„Je mi líto, že zahraniční politiku EU určují takový lidé,“ uvedl šéf MVZ RF na adresu Borrella

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov reagoval na vyjádření vysokého představitele Evropské unie pro zahraniční politiku Josepa Borrella ohledně toho, že EU nemůže dovolit Rusku a Číně kontrolovat situaci kolem Afghánistánu.

Připomeňme, že minulý týden Josep Borrell uvedl, že Brusel nemůže dovolit Moskvě a Pekingu kontrolovat situaci kolem Afghánistánu. Podotknul, že v současnosti se řeší budoucnost země i možné formování vlády národní jednoty, čehož se můžou účastnit různé politické síly, včetně představitelů bývalého vedení.

„Pokud šéf zahraniční politiky Evropské unie přemýšlí v takových kategoriích, pak mi je líto členských států, které musí takovou filozofii poslouchat a podle všeho i podporovat,“ řekl Lavrov na tiskové konferenci, která se konala po schůzce s jeho maďarským protějškem Péterem Szijjártóem.

Dále vyjádřil svoji lítost nad tím, že takové osoby určují politiku Evropské unie.

„Pan Borrell se nestará o správné věci, je potřeba se starat o to, aby Afghánci co nejdříve uklidnili svoji zemi. A taková mentalita – nelze dát Afghánistán Rusku a Číně, je z kategorie – buď – anebo: Ať si státy vyberou, buď jsou se Západem, nebo jsou s Ruskem a Čínou. Je smutné, když zrovna takoví lidé určují směřování zahraniční politiky Evropské unie,“ řekl Lavrov.

Změna moci v Afghánistánu

Na pozadí stažení amerických vojsk z Afghánistánu hnutí Tálibán* začalo velmi rychle postupovat a obsazovat území Afghánistánu, až nakonec obsadili všechna velká města a vyhlásili konec dvacetileté války. V současnosti se řeší otázka mechanismu řízení země. Momentálně jedinou provincií, kterou zatím Tálibán* nekontroluje je Pandžšír. Jedná se o jeden z nejmenších regionů země severovýchodně od Kábulu, co do rozlohy i počtu obyvatel.


*teroristická organizace zakázaná v Ruské federaci

Zdroj

MZV RF se vyjádřilo k sankcím EU, k obnově dialogu s Maďarskem a také výrobě ruské vakcíny Sputnik V